Warszawski Uniwersytet Medyczny zakłada spółkę i będzie komercjalizował wyniki badań

Przemawia rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - prof. Marek Krawczyk.
Przemawia rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - prof. Marek Krawczyk. Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM) podpisał pierwszy akt założycielski spółki spin-out. Dzięki temu zostaną skomercjalizowane wyniki badań prowadzonych przez naukowców tej uczelni. Nowo powstała firma Amerlab będzie prowadzić kompleksową diagnostykę próbek pochodzących od ludzi oraz zwierząt - bez konieczności ich osobnego analizowania w laboratoriach weterynaryjnych i medycznych.

Firmę Amerlab założyli wspólnie dr Agnieszka Pawełczyk z Zakładu Immunopatologii Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych WUM oraz spółka Synergia-WUM – podmiot tej uczelni do komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych. Ponadto do grona założycieli należą naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz spółka UWRC – podmiot do komercjalizacji badań należący do Uniwersytetu Warszawskiego.

Amerlab to pierwsza w Polce spółka, która powstała w celu wprowadzenia na rynek analiz próbek zwierzęcych i ludzkich. Szereg testów będzie wykorzystywał narzędzia i techniki z zakresu biologii molekularnej. Wcześniej nie wykonywano ich z powodu wysokich kosztów oraz braku wystarczająco wykwalifikowanej kadry.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: Puls Innowacji
Trwa ładowanie komentarzy...