Kierowcy Ubera w Polsce będą musieli mieć licencje jak taksówkarze? Tak zakłada poselski projekt ustawy

Kierowcy Ubera w Polsce będą musieli mieć licencje jak taksówkarze? Tak zakłada poselski projekt ustawy.
Kierowcy Ubera w Polsce będą musieli mieć licencje jak taksówkarze? Tak zakłada poselski projekt ustawy. Fot. Alper Çuğun/http://tnij.org/z0o3x85/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/ny2yoi4
Grupa posłów przygotowała projekt ustawy, który zakłada, że kierowcy pracujący dla takich przewoźników, jak Uber, będą musieli posiadać licencję taksówkarską. Ma to zapobiec unikaniu płacenia podatków przez tę firmę w Polsce – donosi „Gazeta Wyborcza”.

Obecnie Uber funkcjonuje w naszym kraju w Warszawie, Krakowie oraz Trójmieście. Firma jednak nie płaci podatków nad Wisłą, tylko w USA, gdyż formalnie posiada status pośrednika, a nie przewoźnika. Ponadto oferuje również pasażerom niższe stawki przewozu niż licencjonowani taksówkarze, którzy co miesiąc odprowadzają wpływy do budżetu państwa.

Taki stan rzeczy ma zmienić nowa ustawa. Zgodnie z jej założeniami kierowcy współpracujący z takimi podmiotami jak Uber, musieliby posiadać licencję taksówkarską oraz prowadzić działalność gospodarczą. Z kolei sam pośrednik musiałby mieć siedzibę w Polsce, w efekcie czego płaciłby podatki naszemu fiskusowi. Uber nie ma ostatnio najlepszej passy. Niedawno szefowie przewoźnika na Francję i Europę trafili do aresztu.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: Wyborcza.biz
Trwa ładowanie komentarzy...