Polski patent z Łodzi pomoże odetchnąć alergikom. Nowa tkanina zatrzyma groźny kurz i pomoże w walce z astmą czy katarem

Polski patent z Łodzi pomoże odetchnąć alergikom. Nowa tkanina zatrzyma groźny kurz i pomoże w walce z astmą czy katarem.
Polski patent z Łodzi pomoże odetchnąć alergikom. Nowa tkanina zatrzyma groźny kurz i pomoże w walce z astmą czy katarem. Fot. William Brawley/http://tnij.org/nvibdpm/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/kq6wyu2
Naukowcy z Łodzi opatentowali tkaninę, która ulży alergikom. Można ją wykorzystać do produkcji specjalnych pokrowców na pościel, które obniżą stężenie szkodliwych czynników w otoczeniu chorego, takich jak roztocze kurzu domowego.

Roztocza są dla alergików bardzo groźne. Powodują takie dolegliwości, jak astma, katar czy zmiany zachodzące na skórze. Można powiedzieć, że zakłócają uczulonemu sen, gdyż występują w poduszkach czy pościeli. Ale dzięki stworzonej w Łodzi tkaninie roztocza nie będą już mogły przenikać do wnętrza sypialnianych tekstyliów.

Dlatego, że stworzona przez łódzkich naukowców tkanina wykonana jest z materiału, który przepuszcza parę wodną oraz powietrze. Ale stanowi barierę nie do przejścia dla szkodzących alergikom odchodów roztoczy kurzu domowego. Jak zapewniają jego twórcy dzięki temu, że do wykonania tkaniny użyto m. in. innowacyjnych przędz i powłoki polimerowej.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: Nauka w Polsce
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.