Polski patent z Łodzi pomoże odetchnąć alergikom. Nowa tkanina zatrzyma groźny kurz i pomoże w walce z astmą czy katarem

Polski patent z Łodzi pomoże odetchnąć alergikom. Nowa tkanina zatrzyma groźny kurz i pomoże w walce z astmą czy katarem.
Polski patent z Łodzi pomoże odetchnąć alergikom. Nowa tkanina zatrzyma groźny kurz i pomoże w walce z astmą czy katarem. Fot. William Brawley/http://tnij.org/nvibdpm/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/kq6wyu2
Naukowcy z Łodzi opatentowali tkaninę, która ulży alergikom. Można ją wykorzystać do produkcji specjalnych pokrowców na pościel, które obniżą stężenie szkodliwych czynników w otoczeniu chorego, takich jak roztocze kurzu domowego.

Roztocza są dla alergików bardzo groźne. Powodują takie dolegliwości, jak astma, katar czy zmiany zachodzące na skórze. Można powiedzieć, że zakłócają uczulonemu sen, gdyż występują w poduszkach czy pościeli. Ale dzięki stworzonej w Łodzi tkaninie roztocza nie będą już mogły przenikać do wnętrza sypialnianych tekstyliów.

Dlatego, że stworzona przez łódzkich naukowców tkanina wykonana jest z materiału, który przepuszcza parę wodną oraz powietrze. Ale stanowi barierę nie do przejścia dla szkodzących alergikom odchodów roztoczy kurzu domowego. Jak zapewniają jego twórcy dzięki temu, że do wykonania tkaniny użyto m. in. innowacyjnych przędz i powłoki polimerowej.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: Nauka w Polsce
Trwa ładowanie komentarzy...