Politechnika Warszawska otworzyła Laboratorium Grafenowe za 4,5 mln zł. Będzie produkować grafen płatkowy

Politechnika Warszawska.
Politechnika Warszawska. Fot.Krzysztof Belczyński/http://skroc.pl/84506/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/71d1b
Dziś na Politechnice Warszawskiej swoją działalność rozpoczęło Laboratorium Grafenowe. Będzie zajmować się prowadzeniem prac zarówno nad produkcją, jak i zastosowaniem grafenu płatkowego.

Laboratorium będzie działać na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Koszt inwestycji wyniósł 4,5 mln zł – z czego 630 tys. zł pochodzi ze środków własnych uczelni, a pozostała część z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

W placówce ma być wytwarzany i modyfikowany grafen płatkowy w sposób standaryzowany i powtarzalny. Ponadto będzie prowadzona dokładna analiza fizykochemiczna różnych form grafenu pod kątem zawartości zanieczyszczeń czy stopnia funkcjonalizacji materiałów grafenowych. Badane będą również przemiany fazowe i właściwości cieplne.

Działalność Laboratorium Grafenowego skupi się na dwóch obszarach:

– wytwarzaniu standaryzowanego grafenu płatkowego (tlenek i zredukowany tlenek grafenu) o powtarzalnych, ściśle zdefiniowanych właściwościach na potrzeby badań aplikacji grafenowych;

– opracowaniu metod modyfikacji i funkcjonalizacji grafenu płatkowego pod kątem jego aplikacji, np. do wytwarzania materiałów kompozytowych, w przemyśle chemicznym, czy też w biomedycynie.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...