Jesteśmy niedoceniani. 84 proc. Polaków nie słyszy pochwał za wykonaną pracę

Pracodawcy muszą nauczyć się motywować pracowników nie tylko w sposób materialny.
Pracodawcy muszą nauczyć się motywować pracowników nie tylko w sposób materialny. Fot. Kadr z filmu "Spider-man" / YouTube.com (http://bit.ly/1jeiJpS)
Portal kariery Monster Polska przeprowadził ankietę na temat poczucia docenienia w pracy. Aż 84 procent Polaków słyszy słowa uznania bardzo rzadko lub nie słyszało ich nigdy. To bardzo zły wynik, powodujący że pracownicy w Polsce czują się niedocenieni, przez co szybciej się wypalają i tracą motywację do pracy.

69 procent uczestników badań stwierdziło, że słowa uznania słyszy tylko od czasu do czasu. Natomiast tylko 16 procent jest chwalona bardzo często. Wyniki te nie są najlepsze, zwłaszcza z punktu widzenia pracodawców. Zważywszy, że współcześnie pieniądze nie są już głównym motywatorem wykonywania pracy, ponieważ coraz ważniejsza dla pracownika jest atmosfera pracy oraz poczucie, że jest doceniony przez swoich przełożonych, może to negatywnie wpływać na produktywność i zaangażowanie osób, które pracują w Polsce. O istotności motywowania przez pracodawców w sposób inny niż materialny mówi dla portalu Puls HR ekspertka Monster Polska, Małgorzata Majewska.

– Z naszych wcześniejszych badań wynika, że nie tylko wynagrodzenie za pracę jest w stanie zatrzymać pracownika w firmie. Liczy się także atmosfera, możliwości rozwoju, a także poczucie bycia docenianym. Jak widać szefowie mają w tym zakresie dużo do nadrobienia – wyjaśniała.

Niedocenieni pracownicy nie myślą jednak o zmianie pracy. Stres z nią związany jest porównywany do rozwodu lub utraty bliskiej osoby. Aż 60 proc osób na pytanie, czy poświęciłoby rozwój kariery przez obawę o zmianę pracy, odpowiedziała twierdząco. Wynika z tego, że w Polsce pracownicy wolą się trzymać tego, co już znają, zamiast ryzykować poszukiwań nowego zajęcia, ponieważ tak jest wygodniej i bezpieczniej.


Agencja Monster przeprowadziła badania również w innych krajach. Najwyższy wynik zanotowali w Stanach Zjednoczonych – prawie 90 procent respondentów stwierdziło, że nie jest docenianych w pracy, lub dzieje się to naprawdę okazjonalnie. Podobny wynik odnotowano w Niemczech. Badanie wypadło pozytywnie w Zatoce Perskiej – aż 35 procent pytanych odpowiedziało, że są chwaleni często, a 38 procent, że od czasu do czasu.

Źródło: Puls HR
Trwa ładowanie komentarzy...