Polskie firmy ruszają podbić świat. W ramach Go_Global NCBR wspomoże 41 innowacyjnych projektów o globalnym potencjale

Polskie firmy ruszają podbić świat. W ramach Go_Global NCBR wspomoże 41 innowacyjnych projektów o globalnym potencjale.
Polskie firmy ruszają podbić świat. W ramach Go_Global NCBR wspomoże 41 innowacyjnych projektów o globalnym potencjale. Fot. kaptan/http://skroc.pl/abb83/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/01d07
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło I konkurs w ramach nowej edycji programu Go_Global.pl. W jego ramach 41 firm otrzyma wsparcie w kwocie 150 tys. zł, które pozwoli im wprowadzić i rozwijać innowacyjne produkty i usługi na rynkach zagranicznych.

Innowacyjne technologie, na które stawia m. in. IBM
Wśród zwycięskich projektów znajduje się m. in. platforma Kinetise, która pozwala na stworzenie nawet najbardziej skomplikowanych aplikacji mobilnych bez znajomości języka programowania. Jak wskazuje w rozmowie z INNPoland Piotr Pawlak z Kinetise, firma skupia swoją działalność przede wszystkim na amerykańskim rynku.

W tym celu m. in. z dużym powodzeniem uczestniczyła w konferencji TechCrunch Disrupt Hackathon w San Francisco. – Otrzymane środki zamierzamy przeznaczyć na dalszą ekspansję zagraniczną. Skupiamy się na USA, gdzie dotychczas udało nam się zostać partnerem takich gigantów, jak m. in. IBM i SAP – dodaje Pawlak.
Inne projekty, które otrzymają dofinansowanie to m. in. nowatorska technologia systemu zabezpieczenia marki OriginTag. Umożliwia oznaczenie przez producentów swoich produktów unikalną etykietą, podczas gdy dedykowana aplikacja zainstalowana na telefonie zainteresowanego zakupem konsumenta zweryfikuje autentyczność wyrobu.

Kolejne firmy, które wesprze NCBR to m. in. system C-Eye wspierający ocenę stanu świadomości i rehabilitację neurologiczną osób pozbawionych możliwości kontaktu, czy aplikacja na urządzenia z systemem iOS „Booke” przynosząca funkcjonalności e-książek drukowanym wydaniom. Pozwala czytać, wyszukiwać, robić notatki oraz dzielić się treściami tradycyjnych książek.
prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego

Czasy, kiedy wzrost gospodarczy Polski opieraliśmy na imporcie technologii i niskich kosztach produkcji mamy już za sobą. Coraz więcej nowatorskich rozwiązań powstaje w polskich firmach. Program Go_Global.pl Narodowego Centrum Badań i Rozwoju daje im możliwość wejścia na nowe rynki i dotarcie ze swoją ofertą do klientów na całym świecie.
W ramach konkursu Go_Global.pl 41 polskich firm otrzyma po 150 tys. zł dofinansowania, które zostanie przeznaczone na przygotowanie strategii wejścia na rynki światowe oraz rozwój i weryfikację strategii w relacjach z potencjalnymi inwestorami. Z kolei 14 z tych projektów weźmie udział w programach akceleracyjnych zagranicą. Pełna lista beneficjentów znajduje się na stronie NCBR.

Duża szansa na znalezienie partnera lub inwestora
Wśród dotychczasowych beneficjentów programu Go_Global.pl znajdują się m.in. takie firmy, jak Audioteka, Sotrender, Social WiFi, VoiceLab czy Sorter, W ramach pilotażu podpisano 51 umów na łączną wartość dofinansowania w kwocie ponad 11 mln zł. Dotychczas aż 80 proc. beneficjentów programu znalazło przynajmniej jednego partnera biznesowego na rynkach zagranicznych, a 17 proc. udało się już pozyskać inwestora.
prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

W programie Go_Global.pl od 2012 roku wspieramy polskich innowatorów w ekspansji międzynarodowej. Współpracujemy przy tym z najlepszymi partnerami o dużym doświadczeniu w akceleracji firm technologicznych. Dzięki programowi innowacyjne produkty i usługi z Polski zdobywają zagraniczne rynki, a nasi beneficjenci rozwijają działalność, nawiązując nowe kontakty biznesowe, ale także pozyskując inwestorów.


Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...