Fiskus zdradza przyszłoroczne plany. Te branże mogą spodziewać się kontroli
Dawid Wojtowicz
20 października 2015, 06:40·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 20 października 2015, 06:40
Ministerstwo Finansów na potrzeby Krajowego Planu Działań Administracji Podatkowej przygotowało wykaz sektorów, w których prowadzący działalność przedsiębiorcy powinni spodziewać się wzmożonej kontroli ze strony urzędów skarbowych w 2016 roku. Na celowniku znalazły się m.in. usługi finansowe i doradcze, handel w sieci oraz obrót nieruchomościami.
Reklama.
Wytypowane do kontroli branże znalazły się na czarnej liście resortu z uwagi na to, że w okresie od 1 lipca 2014 do 30 czerwca 2015 skala stwierdzonych w nich nieprawidłowości podatkowych była największa. Fiskus postanowił więc iść za ciosem i jeszcze wnikliwiej przyjrzeć się rozliczeniom firm dopuszczających się w ostatnim czasie tak licznych nadużyć. Jakby tego było mało, w większości przypadków kontrole będą mogły być przeprowadzane przez trzy rodzaje urzędów skarbowych, różniących się uprawnieniami w tym zakresie w zależności od wielkości dochodu „prześwietlanego” podatnika.
Oto branże, które zdaniem fiskusa stanowią obszar największego ryzyka podatkowego w 2016 roku
• usługi doradcze – głównie biura księgowe, firmy doradztwa podatkowego i prawnego, agencje reklamowe oraz agencje pośrednictwa pracy. Trafią one pod lupę urzędników skarbowych z tego względu, iż mają one charakter niematerialny, a organy podatkowe mają trudność z ustaleniem ich rzeczywistej wartości; część z nich oferuje też fikcyjne usługi zawyżające koszty i stosuje tzw. agresywną optymalizację podatkową.
• agencje sprzedaży – na baczności muszą mieć się agenci zajmujący się sprzedażą paliw, olejów czy metali. Główne zarzuty kierowane pod ich adresem to zaniżanie podatku dochodowego i VAT, brak zaplecza technicznego adekwatnego do generowanych obrotów i rejestracja wirtualnych biur.
• e-handel – pod ostrzałem znajdą się sklepy internetowe i portale aukcyjne, których przychody wzrastają z rok na roku i idą w parze z przyrostem nieprawidłowości podatkowych.
• branża elektroniczna – budzi podejrzenia urzędników skarbowych z powodu masowego zjawiska wyłudzania VAT i podatności na oszustwa karuzelowe, których podstawą jest tzw. znikający podatnik.
• handel hurtowy – skarbówka zdaje sobie sprawę z patologicznych mechanizmów (wyłudzanie VAT, fikcyjni importerzy i hurtownicy) funkcjonujących w handlu hurtowym towarów np. odzieży i butów, w szczególności tych, które są sprowadzane z krajów azjatyckich. Podobnych przestępstw skarbowych dopuszczają się też podmioty z branży spożywczej, tytoniowej i paliwowej.
• motoryzacja – celem kontrolerów będą nieuczciwe firmy sprowadzające samochody z zagranicy i sprzedające je na polskim rynku. Ich głównym „grzechem” jest podawanie nieprawdy co do ilości zrealizowanych transakcji i zaniżanie ceny zakupu aut.
• nieruchomości i branża budowlana – fiskus zamierza ścigać podatników dopuszczających się wielokrotnej sprzedaży nieruchomości, korzystających z nieuzasadnionych preferencji podatkowych i zatrudniających pracowników bez umowy o pracę.
• opieka zdrowotna – niepokój przedstawicieli MF wywołują działania prywatnych gabinetów lekarskich i stomatologicznych, które nabywają „doświadczenia” w unikaniu płacenia podatku od uzyskanych dochodów.