"Na zachodzie zajęcia z drukarkami 3D w szkołach to norma" Rozmowa z właścicielem portalu trojwymiarowo.pl

Fot. Teodor Klepczynski
Druk 3D wkroczył na rynek jako wielka sensacja i absolutna nowinka technologiczna. Jak się okazuje, jest to rozwiązanie dostępne już dla wszystkich. Dziś każdy może skorzystać z usługi druku 3D, a nawet samodzielnie zbudować własną drukarkę. Aby lepiej poznać ten nowy trend postanowiliśmy porozmawiać z właścicielem portalu trojwymiarowo.pl.

Trójwymiarowo.pl to portal, który jako jeden z pierwszych zaczął rozpowszechniać wiedzę na temat druku 3D. Firma, poza misją edukacyjną i prowadzeniem szkoleń, zajmuje się również sprzedażą komponentów do budowy drukarek i oferuje usługi druku.

Jak zaczęła się Państwa historia z trojwymiarowo.pl i kiedy to było?

Arkadiusz Komornik: Przygodę z drukiem 3D rozpoczęliśmy w 2012 roku. Przyglądając się ówczesnym rozwiązaniom opensource zauważyliśmy, że choć technologia była jeszcze bardzo niedojrzała, już wtedy wydała nam się na tyle innowacyjna i lotna, że postanowiliśmy spróbować. Prognozy wzrostu rynku były bardzo obiecujące, a perspektywa dostarczania klientom urządzeń, dzięki którym mogliby w prosty i bezpieczny sposób tworzyć lub rozwijać swoje pomysły wydawała się wręcz nie do odrzucenia. Dzisiaj w zespołach projektowych wprowadzających nowe produkty na rynek drukarka 3D jest codziennym narzędziem pracy.
Czym zajmowali się Państwo wcześniej?

Jako założyciel 3DP Sp. z o.o., uczestniczyłem wcześniej w projektach restrukturyzacyjnych firm. Każda organizacja wymaga indywidualnego podejście do projektu. Zawsze byłem zainteresowany branżą IT, która stale się rozwija i przynosi rozwiązania wielu codziennych problemów. Na bieżąco obserwowałem rynek poszukując dobrego momentu, żeby na nim zaistnieć. Wygaśnięcie patentu Stratasys na druk 3D w technologii FDM było właśnie taką chwilą i jednocześnie katalizatorem wybuchu nowych rozwiązań, które pozwoliły na wejście druku 3D do naszych domów. Oczywiście całe to zamieszanie z drukiem 3D nie byłoby możliwe bez odpowiedniego oprogramowania, które zostało napisane przez kilku pasjonatów. Z ich rozwiązań korzystają dzisiaj miliony ludzi na całym świecie.

Skąd pomysł akurat na taką firmę?

Trójwymiarowo.pl powstał jako jeden z pierwszych portali, które upowszechniały wiedzę na temat druku 3D. Początkowo sprzedawaliśmy tylko komponenty do budowy drukarek 3D ze względu na silne zapotrzebowanie powstającego rynku. Większość komponentów w tym czasie można było kupić np. w Niemczech, jednakże ceny nie były zachęcające i stanowiły istotną barierę dla rozwoju rynku druku 3D w Polsce.


Postawiliśmy na rozwój organiczny i wprowadziliśmy do oferty tylko sprawdzone przez nas komponenty. Z czasem nasz asortyment rozszerzał się proporcjonalnie do oczekiwań rynku. Dzisiaj możemy powiedzieć, że nasz model biznesowy się sprawdził. Pozostaliśmy przy sprzedaży zestawów do montażu ze względu na bardzo dobrą relację ceny do możliwości i jakości. Rozszerzyliśmy także nasze portfolio o usługi druku 3D, usługi montażu drukarek 3D, czy wreszcie serwisu drukarek 3D. Prowadzimy także szkolenia z podstaw druku 3D.
Skąd pomysł na drukarki do samodzielnego montażu w Państwa ofercie?

Zestawy do samodzielnego montażu pojawiły się jako odpowiedź na oczekiwania klientów. Na początku sprzedawaliśmy wyłącznie kluczowe komponenty do budowy drukarek 3D, co robimy do dzisiaj. Mieliśmy jednak wiele zapytań o gotowe zestawy. Dzisiaj sprzedajemy dwa rodzaje drukarek do samodzielnego montażu, w różnych konfiguracjach i parametrach, dobranych w taki sposób, aby dawały naszym klientom możliwość wyboru. Nasze zestawy nie konkurują ze sobą. Dają możliwość wyboru funkcjonalności oczekiwanej przez konkretnego klienta.

Jakie innowacyjne rozwiązania stosowane są w Państwa drukarkach?

Sprzedawane przez nas drukarki 3D bazują na sprawdzonych rozwiązaniach. Zależało nam przede wszystkim na tym, aby produkt był niezawodny i prosty w obsłudze. Wszystkie oferowane przez nas zestawy zawierają szczegółowe instrukcje złożenia. Zestawy są wstępnie skalibrowane, co pozwala na bezproblemowe wykonanie pierwszych wydruków. Odpowiada za to przygotowane przez nas oprogramowanie i zastosowanie powtarzalnych komponentów wysokiej jakości. Zestawy drukarek dostarczane są wraz ze skonfigurowanym środowiskiem pracy, a także z innowacyjnym opracowanym przez nas oprogramowaniem pozwalającym na późniejszą, bezproblemową aktualizację firmware drukarki.
Kim są Państwa główni klienci i w jakim celu kupują drukarki 3D?

Naszymi klientami są zarówno firmy, jak i indywidualne osoby. Kupując zestaw do samodzielnego montażu klient ma możliwość poznać budowę i zasadę działania drukarki. Dodatkowo mamy tutaj wpływ na wszystkie parametry jej pracy, co przekłada się na lepsze zrozumienie zasady druku 3D i w efekcie wykonywanie doskonałych wydruków naprawdę niedużym kosztem.
Staramy się też docierać do szkół. Uważamy bowiem, że zakup przez szkołę drukarki 3D nie tylko wpłynie na podniesienie prestiżu i atrakcyjności danej szkoły, ale przede wszystkim pozwoli realizować innowacyjne inicjatywy związane z rozwojem zainteresowań i talentów uczniów. Z własnego doświadczenia wiemy, że uczniowie potrafią opracować naprawdę niesamowite, skomplikowane modele 3D i to pomimo braku lekcji z modelowania 3D w podstawie programowej. Szkoda, że w Polsce przez 3 lata nie udało się wprowadzić zmian jakie zaszły w Europie Zachodniej, gdzie zajęcia z modelowania 3D i praca z drukarkami 3D są na porządku dziennym.

Partnerem sekcji "Internetowe Rewolucje" jest Google.

Trwa ładowanie komentarzy...