Warren Buffett zachęca do czytania. Oto książki, które zrobiły z niego rekina biznesu

Warren Buffett jest miłośnikiem książek. Czytanie stanowi dla niego inspiracje w jego codziennej pracy.
Warren Buffett jest miłośnikiem książek. Czytanie stanowi dla niego inspiracje w jego codziennej pracy. Fot. DonkeyHotey / http://bit.ly/1NRk67X
W Ameryce furorę robią rady udzielane przez ludzi sukcesu. Z pewnością jednym z nich jest amerykański inwestor giełdowy Warren Buffett, który zachęca innych do intensywnego czytania, gdyż jak twierdzi poświęcony książkom czas miał duży wpływ na jego życie zawodowe. Kiedy rozpoczynał swoją karierę inwestora, miał zwyczaj czytać od 600 do 1000 stron dziennie. Nawet teraz (w wieku 85 lat) 80 proc. dnia spędza na czytaniu.

Warren Buffett
Amerykański inwestor

Zrozumcie, moja praca polega głównie na zbieraniu faktów i jeszcze raz faktów. Okazjonalnie sprawdzam, czy te informacje można jakoś praktycznie wykorzystać (…) Nie czytamy opinii innych ludzi. Chcemy poznać fakty i to one skłaniają nas do myślenia.

Buffet jak każdy nałogowy „pochłaniacz” książek ma listę pozycji godnych polecenia tym, którzy chcą się dowiedzieć, co pomogło bajecznie bogatemu inwestorowi w jego drodze na sam szczyt.

The Intelligent Investor - Benjamin Graham

W wieku 19-lat Buffet przeczytał książkę napisaną przez legendarnego inwestora z Wall Street. Dzięki niej poznał podstawy efektywnego inwestowania i zrozumiał, że kluczem do sukcesu jest trzymanie się ustalonego planu i nieuleganie emocjom przy podejmowaniu decyzji.

Stress Test: Reflections on Financial Crises - Tim Geithner

Zdaniem Buffetta obowiązkowa lektura dla każdego menadżera. Napisana przez byłego sekretarza skarbu opisuje, jak kierować rozbudowaną organizacją, jaką jest rząd federalny, w okresie największego kryzysu ekonomicznego. „Wiem, jak smakuje kryzys finansowy, a ta książka w pełni oddaje te odczucia” – skomentował Buffett.

Business Adventures: Twelve Classic Tales from the World of Wall Street - John Brooks

W 1991 roku Bill Gates zapytał Buffetta o jego ulubioną książkę. W odpowiedzi inwestor przesłał szefowi Microsoftu osobisty egzemplarz tej właśnie książki. Zbiór opowieści zebranych przez autora przypomina, że w każdym przedsięwzięciu biznesowym kluczową rolę odgrywa czynnik ludzki – bez właściwych ludzi w swoim otoczeniu nie uda się zrealizować nawet najgenialniejszych pomysłów.

The Essays of Warren Buffett - Warren Buffett

Cóż, człowiek sukcesu nie musi być przesadnie skromny, dlatego nie powinien nikogo dziwić fakt, że Buffet wyniósł dużo wiedzy z... własnej książki. Jej pisanie wiązało się ze sporym wysiłkiem intelektualnym, co jak mówi było dla niego wspaniałą szkołą życia.

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...