Energetyki bardziej szkodliwe niż alkohol? Zobacz wyniki najnowszych badań

Po napoje energetyzujące często sięgają młodzi ludzie. W dłuższej perspektywie mogą poważnie odczuć to na swoim zdrowiu.
Po napoje energetyzujące często sięgają młodzi ludzie. W dłuższej perspektywie mogą poważnie odczuć to na swoim zdrowiu. Fot. Mike Mozart / http://bit.ly/1QfWDkh
Półki sklepowe uginają się od napojów energetyzujących najrozmaitszych marek. Piją je dzieci, które uczą się do swojej pierwszej klasówki, nie wspominając już o studentach zarywających noc na nauce do egzaminów. Najnowsze badania naukowe pokazują, że krótkotrwały wzrost energii, jaki wiąże się ze spożyciem tych napojów, można jednak okupić poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.

Szkodliwy wpływ napojów pobudzających zaobserwowali amerykańscy naukowcy, prowadząc badania na 25 ochotnikach w Rochester w stanie Nowy York. Uczestnikom eksperymentu podawano napój energetyczny Rockstar, zawierający w swoim składzie 240 mg kofeiny i 2000 mg tauryny. Po pół godziny od czasu jego wypicia doszło do wzrostu ciśnienia krwi o średnio 6,4%.

We krwi badanych zauważano także znaczący wzrost poziomu norepinefryny – hormonu wydzielanego razem z adrenaliną w sytuacjach powodujących stres.

Badacze wysunęli wniosek, że zmiany następujące w organizmie po spożyciu napojów energetycznych mogą zwiększać ryzyko chorób układu krążenia, nawet u osób młodych. W związku z tym odkryciem postulują przeprowadzenie kolejnych testów w celu dokładniejszego zbadania wpływu tych produktów na układ krążenia.

Źródło: EurekAlert!

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.