Znany producent kabli i przewodów pracuje nad przełomową technologią

Wiodący producent kabli i przewodów opracowuje innowacyjną technologię, mając wsparcie finansowe z NCBR.
Wiodący producent kabli i przewodów opracowuje innowacyjną technologię, mając wsparcie finansowe z NCBR. Tele-Fonika Kable SA
Konsorcjum złożone z firmy Tele-Fonika Kable SA i Akademii Górniczo Hutniczej im Stanisława Staszica w Krakowie pracuje nad realizacją projektu pod nazwą „Opracowanie nowej recyklingowej technologii ciągłego odlewania drutów miedzianych na cele elektryczne na bazie granulatu Cu powstałego z odpadów kablowych”.

Głównym celem projektu prywatnej firmy i państwowej uczelni jest opracowanie innowacyjnej technologii uzyskiwania drutów miedzianych wytwarzanych w energooszczędnej i ekologicznej metodzie odlewania ciągłego przy wykorzystaniu wyłącznie złomu Cu. Uzyskane w ten sposób odlewy mają być przetwarzane na pełnowartościowe wyroby kablowe.

Aktualnie nie produkuje się wysokojakościowych wyrobów z miedzi odpowiadającej składowi chemicznemu oraz własnościom miedzi uzyskiwanej z katod. Technologia tworzona pod wspólnym szyldem Tele-Foniki i AGH ma zmienić ten stan rzeczy i zrewolucjonizować proces produkcji kabli.

Obecnie na świecie złomy kablowe utylizowane są w drogich, energochłonnych i wielooperacyjnych technologiach elektrorafinacji (oczyszczania metali w procesie elektrolizy ) oraz ciągłego odlewania i walcowania. Autorzy projektu proponują oryginale podejście do problemu utylizacji odpadów Cu w przemyśle. Ich unikatowe w skali świata przedsięwzięcie stawia sobie za cel obniżenie kosztów recyklingu miedzi, a co za tym idzie obniżenie strat zakładów kablowych.


Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł 8,1 mln zł. Zasiliły go środki przyznane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach programu Demonstrator+, stanowiącego ogniwo unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Prace nad projektem zakończą się na początku 2016 roku.

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...