Wydawało się, że zaginął na zawsze. Teraz po 80 latach wynalazek polskiego twórcy rozsławia jego imię na całym świecie

Fabryka Porcelany AS Ćmielów jest producentem wyrobów porcelanowych, które cieszą się zainteresowaniem klientów na rynkach zagranicznych. Polska firma posiada też na własność unikalną recepturę na różową porcelanę
Fabryka Porcelany AS Ćmielów jest producentem wyrobów porcelanowych, które cieszą się zainteresowaniem klientów na rynkach zagranicznych. Polska firma posiada też na własność unikalną recepturę na różową porcelanę http://www.as.cmielow.com.pl / Materiały prasowe
Receptura konkretnego produktu, jest niekiedy jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic handlowych. Polska firma z Ćmielowa również dysponuje formułą, której pilnuje jak oka w głowie. Tym bardziej poczuwa się do odpowiedzialności za jej bezpieczeństwo, mając na uwadze, że została ona cudem ocalona przed odejściem w mroki historii.

Przepisem, któremu groziło bezpowrotne zaginięcie, była receptura na różową porcelanę. Została ona wymyślona w 1936 roku przez Bronisława Kryńskiego (1887-1945), przedwojennego inżyniera chemika, który był współwłaścicielem i głównym technologiem ćmielowskiej fabryki porcelany. Dzięki odnalezionym kilka lat temu oryginalnym zapiskom naukowca udało się ją odtworzyć w Fabryce Porcelany AS Ćmielów.

Technologia produkcji różowej porcelany, która powstaje z masy z domieszką płynnego 24-karatowego złota, jest jedną z najbardziej chronionych tajemnic firmy z Ćmielowa. Wyprodukowane z niej wyroby robią prawdziwą furorę, ciesząc się uznaniem kolekcjonerów i znawców porcelany na całym świecie. Nic więc dziwnego, że jej obecny właściciel dokłada wszelkich starań, by zachować wyłączność na jej przepis.
AS Ćmielów to mające długą, bo sięgającą 1804 roku, tradycję przedsiębiorstwo, którego aktualnym właścicielem jest Adam Spała, zdobywca Lauru Świętokrzyskiego w kategorii „Człowiek Roku 2013”. Firma zajmuje się głównie produkcją miniaturowych rzeźb porcelanowych. Swoje wyroby z porcelany eksportuje do kilkunastu krajów takich jak: Wielka Brytania, Japonia i Rosja.

Od 2005 roku na terenie Fabryki Porcelany AS Ćmielów funkcjonuje Żywe Muzeum Porcelany, gdzie można zapoznać się z historią wynalazku Bronisława Kryńskiego oraz obejrzeć związane z nią kolekcje.
źródło: „Gazeta Wyborcza

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...