To dzięki tej platformie stworzonej w Gdańsku kibice mogli czuć się naprawdę bezpiecznie podczas Euro 2012 w Polsce

Kibice reprezentacji Polski w czasie Euro 2012.
Kibice reprezentacji Polski w czasie Euro 2012. Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Platforma KASKADA, którą stworzyli naukowcy z Politechniki Gdańskiej, w dziedzinie bezpieczeństwa potrafi niemal wszystko. Dzięki niej w trakcie piłkarskich mistrzostw Europy rozgrywanych w Polsce ponad 3 lata temu kibice z całego świata mogli czuć się naprawdę bezpiecznie w naszym kraju. Co takiego potrafi to urządzenie?

KASKADA przetwarza informacje z 200 kamer naraz
KASKADA została wyposażona w aplikacje, które są w stanie rozpoznawać obiekty oraz zdarzenia występujące w znacznych odległościach, co jest bardzo pomocne w wykrywaniu przestępców. Urządzenie jest także przydatne we wspomaganiu badań medycznych – np. diagnozowaniu nowotworów. Może również pomóc twórcom w ochronie ich własności intelektualnej, ponieważ posiada zaawansowany system antyplagiatowy. Jak to możliwe, że platforma posiada tak wiele umiejętności?

Innowacyjność KASKADY polega na tym, że posiada możliwość równoległego przetwarzania danych pochodzących z mnóstwa źródeł w czasie rzeczywistym. Urządzenie poradzi sobie np. z analizą informacji nadesłanych z 200 kamer jednocześnie. W rezultacie platforma w błyskawicznym czasie jest w stanie dostarczyć dokładne wyniki. Tajemnicą tak dużej mocy są znajdujące się wewnątrz maszyny różnorakie algorytmy oparte przede wszystkim na sztucznej inteligencji.
Na Euro 2012 KASKADA zdała test na 6
KASKADA świetnie sprawdza się w przypadku imprez masowych, ponieważ jest w stanie w błyskawicznym tempie analizować wydarzenia z wielu miejsc. Potrafi wykryć takie zdarzenia, jak np. bójka, kradzież, zasłabnięcie czy nawet głośne przeklinanie. W efekcie natychmiast może zawiadomić policję. W czasie Euro 2012 urządzenie monitorowało m. in. stadiony, dworce czy lotniska.

Platforma KASKADA na co dzień jest dostępna na superkomputerze Galera w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej – jednostki podległej Politechnice Gdańskiej.

Powstanie KASKADY było możliwe dzięki uzyskaniu przez Politechnikę Gdańską dofinansowania w kwocie ponad 16,3 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...