Zagadka wyjaśniona. Już wiadomo, jak naprawdę powinno się kłaść papier toaletowy w łazience

O tym, jak powinno zawieszać się papier toaletowy w łazience, trwa ciągły spór. Tymczasem wynalazca jego perforowanej wersji pod koniec XIX wieku nie pozostawił żadnych wątpliwości w tej sprawie
O tym, jak powinno zawieszać się papier toaletowy w łazience, trwa ciągły spór. Tymczasem wynalazca jego perforowanej wersji pod koniec XIX wieku nie pozostawił żadnych wątpliwości w tej sprawie Fot. macaron*macaron(Est Bleu2007) / http://bit.ly/1RSxvAE
To odwieczny dylemat, który trapi ludzkość od dłuższego czasu. Jak prawidłowo powinno zawieszać się papier toaletowy w ubikacji? Nad czy pod rolką? Obie metody mają swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Tymczasem wątpliwości w tej materii rozstrzygnięto już 124 lata temu, tylko mało kto zdawał sobie z tego sprawę.

Prawdę na światło dzienne wyciągnął Owen Williams, reporter „The Next Web”, serwisu publikującego wiadomości z dziedziny technologii i informatyki. Na swoim profilu na Twitterze opublikował on rysunek, jaki został dołączony do patentu złożonego w 1891 roku przez Setha Wheelera. Z obrazka wynika jednoznacznie, że papier powinien zostać położony na uchwycie w taki sposób, by zwisał nad rolką, a nie pod.

A kim był Wheeler, który uważał siebie za osobę na tyle kompetentną, by zabrać decydujący głos w tej dyskusji? Miał do tego prawo, ponieważ papier składający się z łatwych do oderwania arkusików to jego zasługa. Wheller był amerykańskim biznesmenem z Nowego Yorku i założycielem Rolled Wrapping Paper Company, przemianowanej później na Albany Perforated Wrapping Paper Company. Zasłynął właśnie z wynalezienia perforowanego papieru, który od 1877 roku zaczął sprzedawać w rolkach.
Kwestia położenia papieru na rolce była też tematem niejednej pracy naukowej, chociażby z zakresu psychologii. Na podstawie tego, jakie preferencje i przyzwyczajenia ma użytkownik papieru określano jego osobowość, płeć, wiek, sprawność fizyczną, obecność zwierząt w jego domu, a nawet poglądy polityczne czy status społeczny!

Do zwolenników rozwiązania „nad” należeli m.in. prezenterka telewizyjna Martha Stewart, aktorka Tori Spelling czy komik Jay Leno. Po drugiej stronie barykady, a więc wśród osób preferujących wariant „pod”, znajdowali się aktor Dean McDermott, dziennikarka Gene Weingarten i specjalistka od porad Ask Ann Landers.


źródło: "The Huffington Post"

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...