Po co zebrom paski? Zagadka, nad którą głowiono się od lat, została wyjaśniona

Zebra to jedno z najlepiej rozpoznawalnych stworzeń na świecie. Dzięki paskom. Tylko jaką funkcję one spełniają?
Zebra to jedno z najlepiej rozpoznawalnych stworzeń na świecie. Dzięki paskom. Tylko jaką funkcję one spełniają? Fot. Rui Ornelas / Wikimedia Commons
Zebry to jedne z najbardziej wyróżniających się istot w królestwie zwierząt. Swoją wyjątkowość zawdzięczają obecności pasów, które są ich znakiem rozpoznawczym. Przez lata zastanawiano się, jaką rolę u tych zwierząt odgrywa to unikatowe ubarwienie sierści. Tworzono różne teorie, ale najnowsze badanie pokazuje, że podchodziliśmy do rozwiązania tej zagadki od złej strony.

Na początku zakończmy rozważania nad innym zagadnieniem, którego źródłem jest pytanie – czy zebra ma czarno-białe, a może biało-czarne paski. Okazuje się, że prawdziwe jest stwierdzenie, iż są to białe paski na czarnej sierści. O tym, że biały kolor jest dodatkiem do czarnego tła przekonano się na podstawie badań embriologicznych.

Ale jaki jest sens tego biało-czarnego umaszczenia? Dość długo w świecie nauki krążyła teza, że paski zebry spełniają rolę kamuflażu przed drapieżnikami, ale niedawno obalono ten pogląd. Naukowcy wrócili więc do poprzednich wniosków – roli społecznej, kontroli temperatury ciała i ochrony przed przenoszącymi choroby owadami.

Obecnie najbliższa prawdzie jest teza, iż paski pomagają w rozproszeniu 70 proc. docierającego do skóry ciepła, co ma kluczowe znaczenie w warunkach klimatycznych, jakie panują w Afryce. Nie oznacza to jednak, że wszystkie wcześniejsze ustalenia były błędne.


Biało-czarne umaszczenie rzeczywiście może zniechęcać owady do gryzienia zebry, a unikalny wzór pasków u tego zwierzęcia pozwala odróżniać poszczególnych osobników w stadzie, będąc odpowiednikiem odcisków palców u człowieka. W szczególności tym „kodem” mogą posługiwać się źrebięcia do rozpoznawania swoich matek.
Zebra jest ssakiem z rodziny koniowatych. Występuje w Afryce, na południe od Sahary. Zasadniczo na świecie wyróżnia się trzy gatunki zebry: górska, stepowa i Grevy'ego (na cześć prezydenta Francji, Juliusza Grevy'ego). Są na ogół społecznymi zwierzętami, żyjącymi w stadach.

źródło: "Tech Times"

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...