Pierwsze języki programowania wysokiego poziomu powstawały w latach 50. ubiegłego wieku. Za jeden z najbardziej znanych przykładów uchodzi Fortran opracowany przez zespół IBM do wykorzystania na komputerach firmy. W 1959 w Zakładzie Aparatów Matematycznych PAN powstał język programowania SAKO. Pomysłodawcą byli prof. Leon Łukaszewicz i dr Antoni Mazurkiewicz. Parę lat później w Uniwerstecie Wrocławskim powstał język MOST. Spośród tysięcy języków programowania jedynie kilka pochodzi z Polski. Największym przełomem miał okazać się jednak polski język programowania, który pojawił się dopiero w latach 80.
Stworzenie własnego języka mogłoby nie dojść do skutku, gdyby nie... druga praca profesora Salwickiego, który zatrudniony był w Zjednoczeniu Przemysłu Automatyki i Aparatury Pomiarowej „Mera”. Gdy opowiedział swojemu ówczesnemu szefowi, że wraz z zespołem może przygotować język programowania lepszy od Simuli 67 dostał do podpisania nie tylko umowę na przygotowanie języka. Profesor Salwicki zauważa, że taką umowę należałoby obecnie nazwać grantem. – Byliśmy trochę przerażeni wielkością zadania – wspomina profesor Andrzej Salwicki w brulionie „Projekt Loglan: wczoraj, dziś, jutro”. Udało mu się jednak namówić do współpracy większość pracowników Zakładu Teorii Obliczeń, którym wtedy kierował, czyli kilkanaście osób.
Mimo że byliśmy za żelazną kurtyną, to pracownicy Instytutu prowadzili badania należące do głównego nurtu ówczesnej informatyki. To tutaj tworzono matematyczne podstawy opisu semantyki programów i ich weryfikacji. Instytut promował najnowocześniejsze w tamtym okresie języki programowania, np. język Pascal. Tu powstawała polska szkoła algorytmiki. Profesor Salwicki był promotorem tych działań.
Trzeba odpowiedzieć jeszcze na najważniejsze pytanie: w czym Loglan'82 miałby być lepszy od innych języków? – Nie znam języka programowania, który powstałby w taki sposób jak nasz. Znaleźliśmy problem i postanowiliśmy go rozwiązać, podeszliśmy do sprawy naukowo – mówi profesor Salwicki. Problem, o którym wspomina, to problem wiszących referencji.
Problem miał rozwiązać profesor Antoni Kreczmar, których wchodził w skład zespołu kierowanego przez profesora Andrzeja Salwickiego i zajmował się tworzeniem kompilatora Loglanu'82. Miał on stworzyć system zarządzania pamięcią obiektów, w którym można usuwać niepotrzebne obiekty w sposób bezpieczny (tzn. bez ryzyka powstania wiszących referencji) i w czasie stałym. – Antoni Kreczmar był wybitnym człowiekiem, wielkiej skali – mówi mi profesor Salwicki.
Cechy, które odróżniają Loglan'82 od innych języków:
– system bezpiecznego zarządzania pamięcią obiektów
– protokół obcego wołania metod (ang. alien call) w procesach
– poprawny system współprogramów
– klasy wewnętrzne i dziedziczenie ukośne
– łączenie maszyn wirtualnych w wieloprocesorowy komputer
Napisz do autora: adam.turek@innpoland.pl