Na imię ma Maria i jest ze Świerku. Ten reaktor pomógł już ponad 75 mln osób dzięki medycynie nuklearnej

Reaktor Maria zlokalizowany w Świerku pomógł już ponad 75,5 mln osób chorym na raka.
Reaktor Maria zlokalizowany w Świerku pomógł już ponad 75,5 mln osób chorym na raka. Fot. U.S. Army RDECOM/http://skroc.pl/fea00/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/2d146
Na co dzień jest sercem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), które jest zlokalizowane w Świerku. To reaktor Maria, którego nazwa pochodzi od słynnej imienniczki i laureatki Nagrody Nobla – Skłodowskiej-Curie. Swoją działalność rozpoczął w 1974 roku. Dotychczas pomógł w diagnostyce i leczeniu raka ponad 75,5 mln osób. Zapewnia 20 proc. światowego zapotrzebowania na izotop molibden-99, który jest konieczny w medycynie nuklearnej ratującej ludzkie życie.

Medycyna, chociaż nuklearna, ratuje miliony ludzkich żyć
Dlaczego Maria jest tak wyjątkowa? Ponieważ na świecie działa tylko kilka reaktorów, które są w stanie zapewnić napromieniowanie tarcz uranowych przeznaczonych do produkcji izotopu molibden-99. Jest on konieczny do wytworzenia radiofarmaceutyków, bez których nie może obejść się medycyna nuklearna.
Łączna produkcja reaktora zlokalizowanego w Świerku umożliwia wykonanie blisko 25 mln zabiegów rocznie w diagnostyce i leczeniu nowotworów, w tym w naszym kraju około 215 tys. tego typu procedur medycznych w ciągu roku.

Wczesna diagnostyka raka jest konieczna
Medycyna jądrowa odgrywa kluczową rolę we wczesnej diagnostyce raka. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ciągu najbliższych pięciu lat zachorowalność na nowotwory podwoi się. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie tego typu chorób. I to właśnie przede wszystkim umożliwia Maria.
Budowę Marii rozpoczęto w 1970 roku. Do użytku obiekt został oddany 4 lata później. Obecnie jest to jedyny działający w Polsce reaktor jądrowy. Zanurzony jest w wodzie na głębokości 7 metrów, która spełnia jednocześnie rolę osłony przed promieniowaniem oraz chłodziwa.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: WNP.pl
Trwa ładowanie komentarzy...