Czas zerwać z wizerunkiem anachronicznej placówki. Jak w polskich bibliotekach zapanowała moda na kodowanie?

Pierwszą biblioteką, w której odbyły się warsztaty "Mistrzów Kodowania", była Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu. Aktualnie w programie uczestniczy aż 10 publicznych bibliotek
Pierwszą biblioteką, w której odbyły się warsztaty "Mistrzów Kodowania", była Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu. Aktualnie w programie uczestniczy aż 10 publicznych bibliotek Blog młodych programistów z Galerii Książki - Mistrzowie Kodowania
Dla mnie biblioteki zawsze były czymś znacznie więcej niż tylko „udostępnialniami” książek. Gdyby biblioteka była człowiekiem, to dla mnie byłaby hipsterem, czyli kimś, kto pokazuje z entuzjazmem nowe rzeczy innym ludziom – wyznała Anna Krawczyk, prowadząca zajęcia z kodowania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu. To dzięki jej zaangażowaniu uczestnikiem „Mistrzów Kodowania”, projektu upowszechniającego naukę programowania wśród polskich uczniów, została po raz pierwszy placówka niebędąca szkołą. Ten edukacyjny program został tam zainicjowany na początku 2014 roku. Od tego czasu na mapie Polski pojawiły się kolejne biblioteki, które realizują przyświecającą mu misję.

W dobie najnowszych technologii biblioteka, tak jak wiele innych instytucji, podąża z duchem czasu i przechodzi transformację w ramach „mody na nowoczesność”. Stopniowo zrywa więc z nieprzystającym do rzeczywistości wizerunkiem „enklawy” dla wąskiego grona intelektualistów i otwiera podwoje dla różnych grup, w tym przedstawicieli młodszego pokolenia. Dlatego pod jej szyldem organizowane są różnorodne atrakcje realizujące zarazem ważne społecznie cele. Jedną z nich są skierowane do dzieci zajęcia z programowania organizowane pod patronatem „Mistrzów Kodowania”.

Spodobał się nam projekt i jeszcze w marcu 2015 roku napisałam do organizatora zapytanie, czy biblioteki również mogą do niego przystąpić. Dostałam odpowiedź zwrotną, że właśnie rozpoczęli nabór i pierwsze biblioteki są już po dwudniowym szkoleniu. Obiecano mi kontakt w lipcu i informację o kolejnych rekrutacjach. Gdy tylko otrzymałam maila, zgłosiłam naszą bibliotekę i dwie instruktorki do prowadzenia zajęć „Mistrzów Kodowania” – opowiada nam Anna Gawrońska, instruktor powiatowy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu.

Wstępne szkolenie odbyło się 3-4 października, a pierwsze zajęcia już dwa tygodnie później. Zainteresowanie było spore i już po ogłoszeniu naboru na warsztaty w bibliotece w ciągu dwóch tygodni zebrano komplet miejsc. Nasza rozmówczyni streszcza, jak przebiegała pierwsza pokazowa lekcja, która odbyła się 17 października.
Anna Gawrońska
Instruktor powiatowy w MiPBP w Zawierciu

Na początku wyświetlono filmy, jak budować z klocków Lego Mindstorms. Naszym ekspertem był 12-letni Karol, który pokazywał, jak się buduje i skąd pobiera się potrzebne oprogramowanie. Następnie zademonstrował nam gitarę, która ostatnio złożył. Dzieci mogły wypróbować jak działa. Kolejnym tematem była płytka Arduino. Młody nauczyciel pokazywał, jak działa i jak z niej korzystać, aby budować różne projekty. Jednak największą atrakcją było samodzielne programowanie. Najpierw pokazywałyśmy, jakiego rodzaju projekty można opracować. Dzieci ćwiczyły, jak przejść labirynt i odbijać paletkę (znalazły nawet kilka słabych punktów w naszym projekcie). Potem przeszłyśmy do podstaw Scratcha. Pokazałyśmy na jakiej zasadzie działa ten program i na co trzeba zwrócić uwagę. Nie ukrywam, że tego dnia powstały naprawdę świetne projekty.

Zajęcia z kodowania w bibliotece w Zawierciu odbywają się cyklicznie – 15. dzieci, podzielonych na dwie grupy, spotyka się raz w miesiącu (w soboty, dzień wolny od nauki) na dwie godziny. Właściwie wszyscy młodzi adepci, którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w „Mistrzach Kodowania” w październiku ubiegłego roku, kontynuują naukę. Dodatkowo uczestniczą w takich akcjach jak Godzina Kodowania czy Tydzień Kodowania. – Ostatnio wprowadziliśmy nagrody motywacyjne na najlepsze pomysły na zajęcia. Dzieci same wymyślają nowe projekty, po czym razem je dopracowujemy. Liczy się pomysł – zaznacza Anna Gawrońska.
W stolicy „Mistrzowie Kodowania” zawitali do Mediateki START-META, filii Biblioteki Publicznej w dzielnicy Bielany, jednej z najnowocześniejszych w Europie Środkowo – Wschodniej instytucji edukacyjnych. Za pośrednictwem MultiCentrum, działu zajmującego się prowadzeniem zajęć w zakresie nowych technologii i poszukiwaniem nowych, atrakcyjnych form aktywności, warszawskie centrum edukacyjno-kulturalne zgłosiło się do III edycji "Mistrzów Kodowania". Do programu zakwalifikowało się 5 pracowników biblioteki. Od tego czasu zajęcia „Mistrzów Kodowania” weszły na stałe do oferty programowej multimedialnej placówki. O to, jak przebiega ich organizacja zapytaliśmy Katarzynę Osowiecką, kierowniczkę Mediateki START-META.
Katarzyna Osowiecka
Kierowniczka Mediateki START-META

Od ukończenia szkoleń przez naszych instruktorów organizujemy warsztaty dla dwóch grup wiekowych (7-9 lat i 10-12 lat). Obydwie grupy mają 1-godzinne zajęcia raz w tygodniu. Ponieważ każdy uczestnik korzysta ze swojego komputera, możemy na jednym spotkaniu przyjąć maksymalnie pięcioro uczestników. Pracują oni nad projektem, którego przygotowanie zajmuje kilka spotkań. Może to być przygotowanie własnej gry, animowanej kartki świątecznej czy wizualizacji wybranego utworu literackiego. Cyklicznie nasi kursanci biorą udział w „Godzinie Kodowania”, która polega na przejściu on-line gry w języku programowania Scratch, którego używają na zajęciach do przygotowywania własnych projektów. „Godzina Kodowania” jest wstępem do prowadzonych przez nas zajęć, a spersonifikowany certyfikat uczestnictwa, który otrzymuje każdy uczestnik, bardzo motywuje dzieci do dalszej nauki.

Pomysł z zaszczepieniem idei „Mistrzów Kodowania” w filii Biblioteki Publicznej na Bielanach okazał się strzałem w dziesiątkę. – Zaczynaliśmy od jednej grupy chętnych, obecnie jest już konieczność utworzenia drugiej. Pilotażowo zaczynamy organizować zajęcia dla grup zorganizowanych, czyli dla szkół. Planujemy także rozszerzyć propozycję o zajęcia dla starszych grup wiekowych oraz dla grup przedszkolnych. Aby móc takie zajęcia, prowadzić konieczne jest przeszkolenie instruktorów w tym zakresie. Dlatego planujemy wziąć udział w kolejnej edycji programu „Mistrzowie Kodowania” – zapowiada dyrektorka Mediateki.
W lutym tego roku w inicjatywę „Mistrzów Kodowania” oficjalnie włączyła się też Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie. Od dłuższego czasu placówka intensywnie pracuje nad wizerunkiem nowoczesnej, skomputeryzowanej i przyjaznej dla gości instytucji kulturalnej. Jak tłumaczy nam Marta Kostecka, specjalistka ds. promocji zatrudniona w szczecińskiej bibliotece, przystąpienie do popularnego w szkołach programu było naturalną konsekwencją dotychczasowych przedsięwzięć podejmowanych przez instytucję, z którą związała swoją karierę zawodową.
Marta Kostecka
Specjalistka ds. promocji w MBP w Szczecinie

W naszej bibliotece regularnie działy się i nadal dzieją wydarzenia z zakresu edukacji informacyjnej i medialnej. Jak wiadomo, jest to dziedzina, która rozwija się w bardzo szybkim tempie. Staramy się za nią nadążyć i być na czasie. Podglądamy dobre praktyki innych bibliotek. To nas doprowadziło do zainteresowania się programem „Mistrzowie Kodowania”, odnoszącego sukcesy w polskich szkołach i bibliotekach publicznych.

Zajęcia z programowania, które w chwili obecnej odbywają się w 4 filiach bibliotecznych spośród 34 dostępnych w Szczecinie, są bardzo różnorodne i adresowane do różnych grup wiekowych. Uczestnicy uczą się kodowania, korzystając z takich narzędzi jak: Scratch Junior (dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej; nauka na tabletach), Scratch (dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej; nauka na komputerach) i App Inventor (młodzież w wieku 12-16 lat). – Grupy nie muszą być jednorodne wiekowo. Warsztaty są dopasowane nie tyle do wieku, co do umiejętności i chęci uczestników. Można powiedzieć, że są szyte na miarę – dodaje Marta Kostecka.
To nie pierwsze doświadczenie szczecińskiej biblioteki z zajęciami tego typu. Już wcześniej organizowała ona Tydzień Kodowania i Godzinę Kodowania. Co roku włączała się też w ogólnopolskie akcje „Tydzień z Internetem", czy „Dzień Bezpiecznego Internetu”. W każde wakacje czy ferie dzieci i młodzież mogą skorzystać z bogatej oferty zajęć, w których tematyce mieści się edukacja medialna. Biblioteka prowadzi też regularne kursy komputerowe dla seniorów. A jakim zainteresowaniem cieszą się warsztaty „Mistrzów Kodowania”? Z wypowiedzi naszej rozmówczyni wynika, że na brak chętnych biblioteka nie narzeka.
Marta Kostecka
Specjalistka ds. promocji w MBP w Szczecinie

Zainteresowanie było i jest duże. Na szkoleniu byłyśmy w styczniu, pierwsze zajęcia ruszyły już w lutym. Kolejna edycja rusza w marcu i wiemy, że w kwietniu trzeba będzie uruchomić kolejne, bo odbieramy telefony i maile z pytaniami o więcej.

Zdaniem Marty Koseckiej recepta na sukces biblioteki jest bardzo prosta. Mówiąc językiem młodzieży, trzeba być na czasie. – Współczesna biblioteka powinna być, no właśnie, współczesna. Trzeba odejść od stereotypu nudnej, zakurzonej placówki, w której nic się nie dzieje. Nasze filie są regularnie remontowane, zyskują nowoczesne wnętrza. W centrum miasta działa nowatorska filia ProMedia. I w wielu z nich dzieje się naprawdę wiele, a w godzinach szczytu po wypożyczenie książki ustawia się kolejka jak w supermarkecie – podsumowuje przedstawicielka MBP w Szczecinie.


Mistrzowie Kodowania to ogólnopolski program rozwoju kompetencji cyfrowych w polskim szkolnictwie na wszystkich poziomach edukacyjnych. Mogą do niego przystąpić nie tylko szkoły, ale również placówki kulturalne chcące organizować warsztaty z zakresu programowania. Obecnie w akcji uczestniczy 10 bibliotek, które znajdują się w takich miastach jak: Jasło, Oświęcim, Piekary Śląskie, Skarżysko-Kamienna, Szczecin, Zawiercie, Chrzanów, Cieszyn, Warszawa i Głogów.

Zajęcia odbywające się w ramach „Mistrzów Kodowania” są bezpłatne, a wszystkie podmioty zakwalifikowane do programu otrzymują kompleksowe wsparcie od głównego organizatora akcji - firmy Samsung.

Artykuł powstał we współpracy z Samsung

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...