FNP przeznaczy 20 mln zł na granty dla najzdolniejszych młodych badaczy w dwóch konkursach

Aż 20 mln zł przygotowała FNP w dwóch programach dla młodych naukowców.
Aż 20 mln zł przygotowała FNP w dwóch programach dla młodych naukowców. Fot. iT@c/http://skroc.pl/758b3/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/71d1b
Do 24 marca 2016 roku młodzi badacze mogą składać wnioski o granty w ramach konkursów FIRST TEAM oraz HOMING. Łączna pula dofinansowania w obu projektach wynosi 20 mln złotych. Środki na wsparcie obiecujących naukowców pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). Zostały powierzone do dyspozycji Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) na mocy umowy zawartej z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Programy FIRST TEAM i HOMING przeznaczone są dla młodych doktorów, czyli osób, które maksymalnie pięć lat temu uzyskały dyplom. Jednak pod pewnymi warunkami okres ten może zostać wydłużony do dziewięciu lat od momentu zdobycia doktoratu. O dofinansowanie mogą ubiegać się naukowcy zarówno z Polski, jak i zagranicy.

Naukowiec może stworzyć własny zespół
Na wsparcie mogą liczyć projekty B+R, szczególnie jeśli ich zakres obejmuje Krajowe Inteligentne Specjalizacje. W pierwszej kolejności premiowane będą rozwiązania, które mogą przyczynić się do rozwoju technologii lub zaprojektowania produktów mających szansę na komercjalizację. O dofinansowanie swoich pomysłów nawet w 80 proc. mogą wnioskować także polskie firmy.

W ramach programu FIRST TEAM młodzi naukowcy mogą przeznaczyć dofinansowanie na stworzenie i prowadzenie pierwszego zespołu badawczego. Na ten cel można zdobyć nawet 2 mln złotych wypłacane w ciągu trzech lat (z możliwością przedłużenia o kolejny rok).


Młodzi naukowcy mogą wrócić do kraju
Z kolei program HOMING ma zachęcić badaczy przebywających za granicą do odbycia stażu podoktorskiego w Polsce lub powrót do kraju. Wysokość dofinansowania w jego ramach wynosi 800 tys. złotych w ciągu dwóch lat.
dr Tomasz Poprawka, wicedyrektor ds. działalności programowej w FNP

Fundacja od zawsze stała na stanowisku, że naukowcy powinni być mobilni, zdobywać doświadczenie za granicą, ale – mieć również godne warunki do powrotu do Polski. Program HOMING ma zapewnić im „miękkie lądowanie” w naszym kraju. Równocześnie program ten jest odpowiedzią na stale rosnące zainteresowanie naukowców z zagranicy Polską, jako atrakcyjnym miejscem do prowadzenia badań.

Nabór wniosków do obu programów trwa do 24 marca 2016 roku. Więcej szczegółów o konkursie FIRST TEAM można uzyskać tutaj, a HOMING tutaj.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...