Polska gra komputerowa podbiła świat zanim zaczęło to być modne

Blockout od 1989 roku ma wiernych fanów
Blockout od 1989 roku ma wiernych fanów (c) Youtube / zirkoni88
Stworzony w Polsce Wiedźmin jest hitem na całym świecie. Podobnie Call of Juares, Dead Island. Ale nie powstały on przypadkiem. Polska słynie ze znakomitych programistów. Nasi studenci regularnie zdobywają wyróżnienia na światowych konkursach, wystarczy zajrzeć na stronę Wydziału Matematyki Informatyki i Mechaniki UW. Ale mało kto pamięta, że pierwszą polską grą komputerową, która podbiła świat, był Blockout – trójwymiarowy Tetris. W 1989 roku napisał ją polski informatyk – Aleksander Ustaszewski.

Rok 1989
Jest rok 1989. W Polsce upada komunizm. Na rynku królują ośmiobitowce – Commodore 64 czy Atari 65XE. Rośnie popularność Amigi, a PC-ty (z procesorem 386) są uważane za sprzęt dla biznesu. Działa jeszcze wiele komputerów typu ODRA. Polska nie ma jeszcze połączenia z Internetem, o którym zresztą mało kto na świecie słyszał. Komórki pojawią się dopiero za kilka lat, a ponad połowa polskich gospodarstw nie ma nawet telefonu stacjonarnego. I właśnie wtedy, pomimo izolacji naszego kraju – napisana w Warszawie przez Aleksandra Ustaszewskiego gra Blockout podbija świat. Studio California Dreams wydaje grę m.in. w USA. Gdyby nie to, że w tamtych czasach piractwo było na porządku dziennym – dziś twórcy gry byliby multimilionerami.
Czym jest Blockout?
Tetris znamy wszyscy. Banalnie prosty i maksymalnie wciągający mechanizm gry. Układamy spadające klocki w dwuwymiarowej przestrzeni. Jednak jak taka rozgrywka wyglądałaby w trzech wymiarach? Tu poziom komplikacji znacząco rośnie. Każdy klocek możemy obracać wokół trzech osi, do tego przesuwać w dwóch wymiarach… Aby dojść do sprawności, trzeba poświęcić wiele godzin. Ale ćwicząc niezwykle rozwijamy wyobraźnię przestrzenną. Kiedy już opanujemy podstawy, możemy włączyć tryb „Out of control”. Wtedy kształt klocków, które układamy, będzie zaskakujący.
2016
Do dziś Blockout ma swoich wiernych fanów, którzy grają w niego na emulatorach starych komputerów. Jest ogólnoświatowa lista najlepszych wyników. Fani spotykają się na turnieje.

Aleksander Ustaszewski jest już panem po 60-ce, pracował w Dolinie Krzemowej i mieszka w Kalifornii. Spełnił się amrykański sen. To piękne klamra. Califormia Dreams...

Napisz do autora: tomasz.staskiewicz@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...