Sklepy internetowe i dostawcy odetchną z ulgą. Rząd po awanturze wycofał się z podatku od e-handlu

Rząd wycofał się z planów opodatkowania zagranicznych sklepów internetowych, które przesyłają towary polskim klientom
Rząd wycofał się z planów opodatkowania zagranicznych sklepów internetowych, które przesyłają towary polskim klientom Fot. Roxanne Tamayo/bit.ly/1RzlpdE/Flickr
Resort finansów postanowił wycofać się jednak obciążenia podatkiem od handlu detalicznego sklepy internetowe. Ministerstwo doszło do wniosku, że trudno byłoby egzekwować go od podmiotów zarejestrowanych za granicą – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

O kontrowersyjnym zapisie ustawy o podatku od handlu detalicznego InnPoland pisał już trzy tygodnie temu.
Cała branża, sklepy internetowe, dostawcy, a także ekonomiści, krytykowali zapis, który obciążał polskim podatkiem nawet sklepy, które mają siedzibę za granicą i jedynie przysyłają towary do polskich odbiorców. Do pobierania deklaracji podatkowych lub opłat za podatek mieliby być obciążeni przewoźnicy.

Dziś nowe informacje na temat losów tego zapisu ustawy przedstawił Dziennik Gazeta Prawna. Resort finansów ma zrezygnować z pomysłu obciążeniem podatkiem sklepów internetowych. Zdaniem cytowanego eksperta, Grzegorza Wójcika z Izby Gospodarki Elektronicznej, mimo karkołomnych propozycji nie da się opodatkować podmiotów zagranicznych, tylko polskie, więc miałoby to wpływ na ich konkurencyjność lub – wręcz – wymusiło przeniesienie działalności za granicę.

Resort finansów wciąż się zastanawia co zrobić z opodatkowaniem handlu w w weekendy i ustaleniem kwoty wolnej od podatku. Jak pisze DGP, niewykluczoe, żę weekendowe opodatkowanie w ogóle nie wejdzie. Polscy kupcy postulują wprowadzenie wolnej kwoty, sięgającej 200 mln zł obrotu rocznie, na tak wysoką kwotę może nie zgodzić się Komisja Europejska.
Z nowej wersji ustawy mogą też zniknąć stawki progresywne.
USTAWA O PODATKU OD SPRZEDAŻY DETALICZNEJ
Projekt z 2 lutego 2016 r.

Art. 11. 1. W przypadku towaru dostarczanego za pośrednictwem przewoźnika od sprzedawcy detalicznego z siedzibą poza terytorium RP, do nabywcy będącego konsumentem, przewoźnik jest zobowiązany do uzyskania od wysyłającego oświadczenia o uiszczeniu podatku, o podleganiu zwolnieniu z podatku albo oświadczenia, że przesłanie przesyłki nie jest związane z dokonaniem sprzedaży detalicznej przesyłanych przedmiotów. 2. Przewoźnik, który nie spełnił obowiązku, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany, jako płatnik podatku, pobrać podatek od wysyłającego, naliczony od zadeklarowanej wartości przesyłki, a w przypadku niezadeklarowania wartości przesyłki - w ryczałtowej wysokości 40 zł od takiej przesyłki. Czytaj więcej

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Trwa ładowanie komentarzy...