Z ziemi skandynawskiej do Polski. Technologia Eco Smart zaczyna powoli kreować polską branżę budowlaną

Nowoczesne i inteligentne domy Eco Ready House są próbą przeniesienia na polski grunt  rozwiązań technicznych, wizualnych i materiałowych z domów w stylu skandynawskim
Nowoczesne i inteligentne domy Eco Ready House są próbą przeniesienia na polski grunt rozwiązań technicznych, wizualnych i materiałowych z domów w stylu skandynawskim Eco Ready House
Unikalny design, prostota, funkcjonalność i oszczędność – to cechy, które przypisuje się domom EcoReadyHouse. Pasywne budynki wykonane w technologii Eco Smart, która bazuje na skandynawskich rozwiązanych, stają się właśnie nieodzownym elementem polskiego krajobrazu. Na rodzimy rynek od 2012 roku wprowadza je firma Procyon.

Po pierwsze – unikatowy design
Inspirowane skandynawskim minimalizmem domy są odpowiedzią na światowe trendy wzornictwa w architekturze. Ich wyróżniki stanowią nasłonecznione pomieszczenia – na dobre naświetlenie wpływają duże przeszklenia. Kolejnym atutem jest system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, który gwarantuje świeże powietrze w pomieszczeniu oraz pomaga odzyskiwać wywiewane ciepło. Udział w utrzymaniu stałej temperatury w pokojach mają też trzyszybowe okna pasywne.

EcoSmart, czyli eko w nowoczesnym wydaniu
Na wyposażeniu domów ERH mogą także znaleźć się panele fotowoltaiczne uniezależniające w pewnym stopniu właścicieli wspomnianych nieruchomości od dostawców energii elektrycznej (źródłem prądu staje się światło słoneczne). Pompy ciepła powietrze-woda służące do ogrzania domu i wody użytkowej – to kolejne urządzenia, na które mogą zdecydować się przyszli mieszkańcy EcoReadyHouse.

Z oferty budownictwa pasywnego postanowiła skorzystać m.in. pani Agnieszka Bednarz, właścicielka domu z Gorzowa Wielkopolskiego. – Wreszcie mam wymarzony dom w skandynawskim stylu. No i stał się atrakcją turystyczną w całej okolicy. Naprawdę polecam takie rozwiązanie – zachęcała, wypowiadając się dla szczecińskiego wydania magazynu "Prestiż".
Domy bazujące na technologii Eco Smart nazywa się „inteligentnymi”. Co w praktyce oznacza to dla właściciela? Konkretnie dostęp do intuicyjnego systemu zarządzania i kontroli znajdujących się w nim urządzeń elektronicznych. Poprzez ich integrację w ramach jednej instalacji użytkownik może sterować wentylacją, oświetleniem, klimatyzacją, żaluzjami czy też elementami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo EcoReadyHouse.


Komfort użytkowania domu ERH zapewnia wygodna obsługa z poziomu smartfonu czy tabletu. Te urządzenia przenośne stają się mobilnym centrum kontroli z chwilą zainstalowania w nich interfejsu CubeVision. Narzędzie to zaprojektowało przedsiębiorstwo Bab Technologie, które jest producentem funkcjonujących w światowym standardzie instalacji KNX, określającym normy dla tzw. domów inteligentnych.

Low customer effort
Uwagę osób marzących o własnych czterech kątach powinno też zwrócić szybkie tempo budowy. Cały proces, począwszy od wyboru projektu, poprzez sfinalizowanie wszystkich formalności, a skończywszy na budowie konstrukcji i wykończeniu domu zajmuje od 6 do 8 miesięcy. Nad kompleksową realizacją zlecenia czuwa jeden wykonawca, co przekłada się na lepszą kontrolę jakości. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest także znana z góry cena oraz gwarancja.
Do wyboru EcoReadyHouse skłonić może także perspektywa mniej obciążających dla budżetu domowego kosztów eksploatacyjnych. W przypadku budynków pasywnych są one ok. 8 razy niższe od tradycyjnego domu, który nie korzysta z charakterystycznej dla nich technologii. Większe oszczędności generują zarówno systemy grzewcze, jak i energetyczne.

Osoby, które zamierzają mieszkać w domu wykorzystującym te innowacyjne technologiczne rozwiązania, mogą również uzyskać wsparcie finansowe w kwocie wynoszącej 50 000 zł. Wypłatą środków pieniężnych tzw. dotacji na dom pasywny (NF15) zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który jest centralnym ogniwem polskiego systemu finansowania proekologicznych przedsięwzięć. Na początku roku 2013 państwowa instytucja uruchomiła program dofinansowania budowy domów energooszczędnych oraz zakupu mieszkania w budynkach energooszczędnych.

Domy pasywne stają się więc nie tylko inwestycją w przyszłość, ale również wyrazem troski o środowisko naturalne. Stopniowe zmiany w świadomości ekologicznej polskiego społeczeństwa dostrzega m.in. Bartłomiej Szejny, prezes firmy Procyon, która zajmuje się produkcją domów ERH. Swoje spostrzeżenia opiera na szacunkach, z których wynika, że potencjał dynamiki wzrostu segmentu jednorodzinnych domów energooszczędnych na rynku nieruchomości wynosi co najmniej 20 proc. rocznie.
Bartłomiej Szejny
Prezes zarządu Procyon

Polacy z roku na rok coraz bardziej otwierają się na nowoczesne, budownictwo, na design i technologię na najwyższym światowym poziomie. Wierzę, że trend ten się utrzyma, a w naszym kraju będziemy mieszkać nie tylko wygodnie, ale także zdrowo i w zgodzie z otaczającą nas przyrodą.

Idea wytrzymałego, energooszczędnego i szybkiego budownictwa przywędrowała do Polski ze Szwecji oraz Norwegii. W krajach Skandynawii technologia modułowa znajduje zastosowanie zarówno przy realizacji inwestycji domów jednorodzinnych, jak i szkół, przedszkoli, akademików, świetlic czy innych obiektów użyteczności publicznej.

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...