Polska krajem startupów. Ministerstwo Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Grupa PZU łączą siły

Minister Nauki Jarosław Gowin i członek zarządu PZU Paweł Surówka podpisują list intencyjny
Minister Nauki Jarosław Gowin i członek zarządu PZU Paweł Surówka podpisują list intencyjny Fot. T. Staśkiewicz / Inn:Poland
11 marca 2016 roku w siedzibie Ministerstwa Nauki odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego dotyczącego powołania największego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Funduszu Funduszy. Celem ma być wspieranie startupów i rozwój innowacyjności i komercjalizacja polskiej nauki.

Dokument podpisali Wicepremier i Minister Nauki Jarosław Gowin, kierujący Narodowym Centrum Badań i Rozwoju prof. Jerzy Kątcki oraz członek zarządu PZU – Paweł Surówka. Grupa PZU utworzy fundusz, którego zadaniem będzie inwestowanie w startupy oraz innowacyjne spółki technologiczne z polskim pierwiastkiem. Początkowy budżet projektu to 500 milionów złotych. Fundusz będzie mógł też być dokapitalizowany przez inne podmioty i prywatnych inwestorów.
Jak podkreślał minister Gowin ma to być szansa dla naszego kraju na ucieczkę z pułapki średniego wzrostu poprzez przejście z gospodarki imitacyjnej ku innowacyjnej. Jest to też jeden z filarów programu Plan na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Prof. Jerzy Kącki (NCBiR) podkreślał, że w Polsce mamy wiele znakomitych pomysłów i naukowców, którzy dzięki inicjatywie dostaną szansę na komercjalizację swych badań. Z kolei Paweł Surówka mówił o tym, jak ważne dla PZU jest inwestowanie w innowacje. Doświadczenie inwestycyjne grupy gwarantuje, że środki będą wykorzystywane na wsparcie najbardziej obiecujących pomysłów.
Mechanizm inwestycyjny polega na wsparciu startupów środkami z Funduszu Funduszy, czyli pieniędzmi PZU oraz funduszy VC, które z własnych środków będą zobowiązane dołożyć do inwestycji co najmniej drugie tyle. Następnie spółki wnoszące największą wartość do polskiej gospodarki w wyniku komercjalizacji wyników badań naukowych będą mogły dodatkowo skorzystać ze wsparcia programu koinwestycyjnego, który przygotuje NCBR.
W ten sposób tworzy się kolejna szansa dla polskiej nauki i polskich innowacji na to, by móc wyjść poza laboratoria i zacząć przynosić korzyści nam wszystkim.


Napisz do autora: tomasz.staskiewicz@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...