Koniec kłopotu plastikowymi butelkami. Naukowcy odkryli bakterie, które rozkładają PET

Plastikowe butelki rozkładają się nawet 400 lat
Plastikowe butelki rozkładają się nawet 400 lat (c) Pixabay / CC0
Do tej pory kupując napój w plastikowej butelce musieliśmy liczyć się z tym, że choć 95 procent z nich trafia do recyklingu, to pozostałe 5 procent będzie się rozkładać przez kolejne 400 lat. Za ogromną popularnością tych wygodnych opakowań szła też wielka liczba odpadków zaśmiecających środowisko naturalne. Od lat poszukiwano metody, która by mogła poradzić sobie z tym problemem. Wreszcie naukowcy znaleźli rozwiązanie.

Ideonella sakaiensis – tak nazywają się pierwsze bakterie, które w pełni rozkładają PET – polimer, z którego zbudowane są m.in. wymienione wyżej butelki. Przełomowe dla ekologii odkrycie jest dziełem zespołu japońskich naukowców z Kyoto Institute of Technology pod kierownictwem Shosuke Yoshidy. Bakterie rozkładają PET do kwasu mono(2-hydroksyetylo)tereftalowego (MHET), który następnie jest hydrolizowany do glikolu etylenowego i kwasu teraftalowego. Te substancje służą bezpośrednio Ideonella sakaiensis do produkcji energii, ale mogą być również wykorzystane przy ponownej syntezie PET – są jej monomerami.

Niestety, proces rozkładu PET jest jeszcze czasochłonny. Utylizacja cienkiej warstwy PET zajęła bakteriom aż sześć tygodni. Naukowcy oczywiście pracują nad przyspieszeniem procesu. Drugim problemem jest to, że PET jest tylko jednym z wielu rodzajów tworzyw sztucznych, których używamy. I nawet jeśli Ideonella sakaiensis rozwiążą ogromny problem ludzkości, to pozostanie jeszcze wiele innych, z którymi te bakterie sobie nie poradzą.

Najważniejsze jednak, że jeśli odkrycie japońskich naukowców spełni pokładane w nim oczekiwania, przede wszystkim dotyczące możliwej skali i szybkości utylizacji PET, będzie to znaczący krok dla redukcji ochrony środowiska naturalnego. A my będziemy mogli kupować plastikowe butelki bez wyrzutu sumienia, wiedząc, że jest bakteria, dla której „life in plastic is fantastic”.


Napisz do autora: tomasz.staskiewicz@innpoland.plŹródło: Magazyn Science
Trwa ładowanie komentarzy...