Matematycy stworzyli algorytm do przewidywania wstrząsów w górnictwie

Algorytmy dbają o bezpieczeństwo górników
Algorytmy dbają o bezpieczeństwo górników Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Wydobycie surowców zawsze wiąże się z ryzykiem wstrząsów górniczych. Nawet drobne ruchy sejsmiczne stanowią śmiertelne zagrożenie dla życia pracujących na przodku górników. W trosce o ich bezpieczeństwo ponad 100 dołowych stacji sejsmicznych zbiera dane. Podczas konkursu AIAA’16 matematycy szukali najbardziej efektywnych algorytmów rozpoznawania zagrożenia.

Polskie Towarzystwo Informatyczne organizuje co roku konkurs AAIA (Advances in Artifical Inteligence in Aplications). Zespoły pracują nad znalezieniem algorytmu, który pomaga rozwiązać realny problem. W tym roku poszukiwano najlepszego sposobu na predykcję trzęsienia ziemi w górnictwie na podstawie danych zbieranych przez stacje dołowe. Organizatorzy tak zachęcali do udziału takim spotem:
Do konkursu zgłosiło się 106 zespołów z Polski i kolejnych 203 z całego świata. Wysłano 3 tys. proponowanych rozwiązań. Zwyciężył zespół „tadeusz", drugie miejsce zajął „deepsense.io”, a trzecie „yata”. Korelacja wyniku przewidywań na podstawie ich algorytmów z rzeczywistością (analizowano dane historyczne) wynosiła ponad 0.93. Warto zaznaczyć, że dwa pierwsze zespoły były związane z pracownikami warszawskiej firmy deepsense.io, która zajmuje się analizą Big Data. Zeszłoroczna edycję konkursu, poświęconą bezpieczeństwu strażaków, również wygrał zespół deepsense.io.

Napisz do autora: tomasz.staskiewicz@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...