Oszust zebrał 272 miliony haseł do adresów e-mailowych. Gmail, Yahoo, Hotmail...

Haker zebrał 272 mln haseł do kont e-mail. Planował nimi handlować
Haker zebrał 272 mln haseł do kont e-mail. Planował nimi handlować Charnsit Ramayarupa/123RF/zdjęcie seryjne
Hasła i adresy e-mail zebrane przez hakera z Wisconsin w USA pochodzą z Gmaila, Yahoo czy rosyjskiego Mail.ru. Niekoniecznie zawierają klucze bezpośrednio do skrzynek poczty elektronicznej, czasem chodzi o hasła, którymi posługujemy się w połączeniu z adresem e-mail przy korzystaniu z innych usług. Zaniepokojeni mogą być zwłaszcza ci, którzy używają tego samego hasła do różnych serwisów w internecie.

Hasła zostały zaczerpnięte z mniejszych, mniej bezpiecznych stron internetowych, gdzie ludzie używają swoich adresów e-mail wraz z hasłami w celu zalogowania się. Ci, którzy logując się, używają różnych haseł do skrzynki e-mail i np. serwisu Target.com, nie powinni być zaniepokojeni.

Haker wydaje się być w dużej mierze skoncentrowany na użytkownikach z Rosji. Około 57 milionów z adresów e-mail i haseł pochodzi z mail.ru, największego w Rosji dostawcy poczty elektronicznej. Około 40 milionów adresów jest z Yahoo, 33 mln z Hotmail, 24 mln adresów zaś – z Gmaila.

Haker wpadł, gdy chwalił się na forach internetowych posiadaną bazą adresów i haseł, które starał się sprzedać. Hold Security - firma, która zajmuje się odzyskiwaniem skradzionych przez hakerów danych - podeszła go, proponując lajki w różnych mediach społecznościowych, w zamian za udostępnienie bazy adresów. Haker przystał na propozycję.


Źródło: Guardian
Trwa ładowanie komentarzy...