Masz pomysł na biznes, ale brakuje środków? Oto, jak upolować dotacje dla swojego projektu

Fot. Pixabay
Większość prób wyszukania ścieżki dotacji dla początkującego przedsiębiorcy to gehenna, która często kończy się wywieszeniem „białej flagi” już po kilku godzinach ślęczenia w Internecie. Poszukujący zbyt szybko się poddaje i rezygnuje. Często słyszę od takiego, że się nie da, że nie wiadomo, o co w tym wszystkim chodzi i że macie dość. To błąd. Wytłumaczę, jak skutecznie pozyskać dotację na własny projekt.

Od wielu lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pozyskiwaniem dotacji i wiem, „jak to działa”. Obserwacja rynku i częste kontakty z ludźmi i firmami poszukującymi źródeł finansowania w dotacjach z Unii Europejskiej skłoniły mnie do tego, by dla wszystkich zdezorientowanych i poszukujących przygotować małą ściągawkę z wyszukiwania dotacji.

Od czego zacząć?
Po pierwsze, sprawdźcie i zdefiniujcie, jakiej wielkości przedsiębiorstwem jesteście. Małe, średnie, duże – w przypadku dotacji ma to znaczenie. Bardzo często konkursy oddzielają możliwość aplikowania, (czyli ubiegania się o dotację) małych i średnich firm od dużych. Przygotowując taką autodiagnozę korzystajcie z darmowej aplikacji kwalifikator.een.org.pl, opracowanej właśnie na te potrzeby. Żeby uniknąć frustracji na starcie, przygotujcie wcześniej potrzebne dane:

- ile osób zatrudniacie w przeliczeniu na pełne etaty w ujęciu rocznym;
- jaki macie obrót i przychody.

Pamiętajcie, aby zebrać dane za rok obecny i trzy lata wstecz.

(Zagadnienie dokładnego określania wielkości przedsiębiorstwa opiszę w osobnym tekście).

W momencie, gdy wielkość przedsiębiorstwa nie jest już dla Was zagadką i nie budzi wątpliwości, sprawdźcie:

- kiedy założyliście firmę;
- określcie, w którym województwie chcecie realizować inwestycję (tak, tak – patrzcie na te województwa, w których planujecie realizować inwestycję, a nie na to gdzie mieści się siedziba Waszej firmy).

Kolejny krok, to dotarcie do informacji na temat interesujących Was dotacji
Najbardziej popularną formą wyszukiwania dotacji jest skorzystanie ze strony Ministerstwa Rozwoju, które takie narzędzie przygotowało: funduszeeuropejskie.gov.pl (wykorzystując środki z puli na pomoc techniczną). Wyszukiwarka jest również darmowa. Wybierzcie obszar wsparcia, taki jak na przykład: „biznes i przedsiębiorczość” i województwo, którym jesteście zainteresowani. Warto to rozwinąć i konkretniej określić obszar wsparcia, dzięki temu unikniecie irytacji wywołanej „wyskakiwaniem” kilkunastu dostępnych programów.


Wyniki, jakie otrzymacie, to bardzo zwięzła informacja, która porządkuje informacje dotyczące:

- na co dotacja jest przeznaczona;
- kiedy jest planowany nabór/konkurs;
- jaka jest przewidywana wielkość i procent wsparcia;
- jakie są wartości brzegowe samego projektu.

Najważniejszą informacją, jaką uzyskacie dzięki takiemu wyszukiwaniu jest ta, która określa źródło dotacji, czyli program i działanie, na przykład: „1.1 Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw, RPO Zachodniopomorskiego”.

Pierwszy krok już za Wami?
Super! Teraz podpowiem Wam, co dalej.

Pamiętajcie, że dopiero kliknięcie w dany program skieruje Was do pełnego opisu konkretnego konkursu oraz do wszystkich dokumentów z nim związanych. Skupcie się i nie odpuszczajcie, bo naprawdę warto byście swój czas i uwagę poświęcili na dokładne przeczytanie treści ogłoszenia konkursu. Tak, to informacje ogólne, ale zazwyczaj to do tego linka podpięte są wszelkie dokumenty dotyczące konkursu, takie jak chociażby bardziej szczegółowy regulamin konkursu. Zapoznajcie się z nim zanim zrobicie kolejny krok.

To, co w następnej kolejności powinniście znaleźć i przeczytać, to informacje dotyczące tego, które z kosztów podlegają dofinansowaniu. Te dane zawsze reguluje dokument „Katalog kosztów kwalifikowanych”.

Jeśli ten etap będzie już za Wami, to pamiętajcie, że do pełnej analizy szans pozyskania dotacji należy zapoznać się z „Kryteriami wyboru projektów”. Znajdziecie tam nie tylko kryteria formalne, dopuszczające wniosek do programu, ale również poznacie pełną ocenę punktową i kartę oceny projektu, jaką dysponują oceniający program.

Dopiero zapoznanie się z powyższymi dokumentami da Wam solidną podstawę zbudowania dobrego projektu, zgodnego z potrzebami inwestycyjnymi i najlepiej wpisującego się w kryteria oceny projektu.

Schody zaczną się później, ale żeby zrobić pierwszy krok trzeba wiedzieć jak.

Karolina Nicewicz - ekspert z zakresu pozyskiwania, zarządzania i rozliczania projektów unijnych. Autorka szeregu konferencji z zakresu optymalizacji projektu, prelegentka szkoleń i webinariów. Brała udział w komisjach oceny projektu. W trakcie kariery pozyskała ponad 250 milionów dofinansowania dla ponad czterdziestu przedsiębiorców. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w budowaniu strategii rozwoju firm opartych o wykorzystanie środków zewnętrznych. Magister ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Obecnie jest „wolnym strzelcem”.

Od ponad 15 lat pomaga przedsiębiorcom realizować ich „biznesowe projekty marzeń”. Ocenia ryzyko inwestycji, opracowuje strategię działania, ocenia szanse powodzenia przedsięwzięcia. Obecnie pracuje nad projektami B+R oraz wdrażaniem innowacji.

Napisz do autorki: karolina.nicewicz@innpoland.pl

Czytaj bloga Karoliny Nicewicz
Trwa ładowanie komentarzy...