Produkujemy najfajniejsze autobusy w Europie. Polski Solaris zdobył prestiżową nagrodę

Solaris Urbino 12 Electric.
Solaris Urbino 12 Electric. Fot. Materiały prasowe
Cztery dni morderczych testów, mierzenie zarówno przyspieszenia, jak i poziomu hałasu, jazda w charakterze kierowcy, jak i pasażera... Jury, w którym znaleźli się przedstawiciele aż dwudziestu państw, nie miało większych wątpliwości – elektryczny Solaris Urbino 12 to najlepszy autobus, jaki zaproponowali w tym roku producenci takich pojazdów.

To była już 27. edycja konkursu „Bus of the Year” organizowanego przez Association of Commercial Vehicle Editors (ACE) – Stowarzyszenie Europejskich Wydawców Czasopism Branży Pojazdów Użytkowych. Solaris konkurował w nim z firmami Ebusco, Irizar, Van Hool i Mercedesem – który jako jedyny wystawił pojazd napędzany gazem CNG (pozostali rywale przedstawili pojazdy elektryczne).

Jurorzy spędzili cztery dni na przełomie maja i czerwca, testując autobusy. Sprawdzano, jak przyspieszają i hamują, czy mocno trzęsą i jak bardzo są głośne. Przejechali się wszystkimi wehikułami, zarówno jako kierowcy, jak i pasażerowie. Nad ostatecznym werdyktem radzili zaś aż do końca sierpnia.

Wygrał pojazd Solarisa: Urbino 12 Electric, zaopatrzony w baterie pojemności 240 kWh oraz dwa systemy ładowania – przy użyciu pantografu oraz złączem typu plug-in. Przy tej okazji polski producent miał też okazję zaprezentować jurorom ładowarkę nowej generacji, opracowaną przez firmę Ekoenergetyka – Polska. - To niewątpliwie symbol zmian, jakie zachodzą w nowoczesnych środkach komunikacji miejskiej – skwitował prezes Solaris, Andreas Strecker. - Autobusy elektryczne są przyszłością. Z pewnością nie zastąpią całkowicie innych pojazdów stosowanych w transporcie publicznym, ale są ich doskonałym, całkowicie bezemisyjnym i niezwykle cichym dopełnieniem – dodawał.


Oficjalne wręczenie nagrody już we wrześniu w Hanowerze. Pogratulować!

Napisz do autora: mariusz.janik@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...