Zarządzanie trzeba mieć we krwi, czy można się go nauczyć? Te studia mają ponoć czynić cuda

MBA to studia dla kadry menedżerskiej.
MBA to studia dla kadry menedżerskiej. Fot: kasto/123RF
Ponoć dobrym menedżerem trzeba się urodzić, a zdolności przywódcze ma się we krwi. Kłam temu stwierdzeniu mogą zadawać podyplowmowe studia MBA (Master of Business Administration), dla kadry zarządzającej i menedżerskiej. Pytanie tylko, czy to po prostu kolejny sposób na wyciągnięcie pieniędzy, czy realna wiedza, która pomoże w późniejszej karierze. Sprawdzamy.

Czego można się spodziewać?
Program studiów MBA skierowany jest do menedżerów średniego i wyższego szczebla, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwami i projektami oraz podnieść swoje umiejętności managerskie. W zależności od wybranej uczelni, program realizowany jest przez rok lub dwa lata. Każdego roku można spodziewać się około 12 do 15 zjazdów weekendowych.

Cenna wymiana doświadczeń
Uczelnie oferujące MBA zapewniają cały szereg zajęć związanych z zarządzaniem. Ale specjaliści sugerują, że nie każdy program jest odpowiedni dla każdego menedżera. Trzeba więc wybrać taki, który będzie najbardziej interesujący. Jednak jeśli już zdecydujemy się na udział, należy zadbać przede wszystkim o dobry kontakt z pozostałymi uczestnikami, ponieważ w tej formie nauki nie ma nic bardziej cennego i pożytecznego niż wymiana doświadczeń pomiędzy studentami, zwykle doświadczonymi już w zarządzaniu biznesem.

Dla kogo studia MBA?
Marta Godzisz, koordynator studiów MBA dla branży IT Polsko - Japońskiej Akademii Technik Komputerowych uważa, że najpierw warto zdobyć doświadczenie zawodowe. Nie ma się co spieszyć, od ukończenia studiów magisterskich najlepiej odczekać kilka lat. Osoba z pewnym bagażem skorzysta na MBA dużo więcej, ponieważ rozwiązywane na zajęciach case study i poruszane problemy dotyczą konkretnych obszarów bardzo mocno związanych z praktyką.


Przywództwo w praktyce
Obecnie na rynku pracy wiedza teoretyczna przestała mieć kluczowe znaczenie. Teraz liczy się to, co potrafisz zrobić. Uczelnie proponujące studia MBA chwalą się, że dają też umiejętności praktyczne. Studentów przyciągają oferując nauczenie ich jak sprawnie przewodzić zespołem, negocjować czy tworzyć strategie. W niektórych szkołach część zajęć praktycznych jest nagrywana, co pozwala na późniejszą analizę i eliminację błędów.

Dyplom, którym warto się chwalić?
Dyplom ukończenia MBA nie jest wymagany w podjęciu pracy na stanowisku kierowniczym. Część pracodawców otwarcie przyznaje się do tego, że żaden dyplom nie jest dla nich wyznacznikiem doświadczenia dobrego managera. Jednak znaczna większość ceni podnoszenie kwalifikacji w obszarze zarządzania.

Nie tylko w Polsce
Dyplom MBA honorowany jest nie tylko w Polsce. W całej Europie formuła studiów jest podobna, a pracodawcy mają wiedzę o ich przebiegu. Często jednak można spotkać się z opinią, że Studia MBA ukończone na europejskiej uczelni w Stanach Zjednoczonych nie będą brane pod uwagę. Nasze obawy rozwiewa Marta Godzisz z PJATK. W przypadku proponowanych przez nich studiów MBA dla branży IT, to nie wiedza techniczna ma kluczowe znaczenie, ale praktyczne umiejętności połączenia działu IT z innymi działami firmy. Bez względu na kontynent, te zdolności powinny być takie same.

Cenne kontakty
Zakończenie roku nauki na studiach MBA nie musi oznaczać końca czerpania korzyści. Jeśli rozpocznie się zajęcia z nastawieniem na wymianę doświadczeń i zebranie cennych kontaktów, można nawiązać ciekawe znajomości owocujące także w przyszłości.

Przydatne mogą być również doświadczenia samych wykładających, którzy w przypadku tego typu studiów są dość rygorystycznie wybierani. Zwykle są to ludzie mogący pochwalić się dużym doświadczeniem w branży. Jak mówi Marek Moczulski, prezes spółki Bakalland S.A., absolwent studiów MBA, stanowią one doskonałą okazję do konfrontowania swoich doświadczeń z innymi. Pomagają nawiązać kontakt z ludźmi, którzy mają doświadczenie z wielu różnych segmentów gospodarki.

Nie tak łatwo rozpocząć
Studia MBA nie są jednak dla każdego. Żeby w ogóle rozpocząć przygodę z nimi, trzeba móc wykazać co najmniej kilkuletnie doświadczenie w danej branży. Kolejnym krokiem jest restrykcyjna rozmowa kwalifikacyjna. Uczelnie chcą, żeby studenci rzeczywiście byli na takim poziomie, by wzajemnie mogli korzystać ze swojej wiedzy

Ile trzeba zapłacić
Studia MBA trwają od roku do dwóch lat. Obecnie w Polsce za naukę trzeba zapłacić od 15 do 40 tysięcy złotych. Suma zależna jest od długości trwania studiów, uczelni, na jakiej się odbywają oraz częstotliwości zjazdów.

MBA to niełatwe studia interdyscyplinarne. Przeznaczone są dla kadry menedżerskiej z doświadczeniem zawodowym. Uczą praktycznych zasad zarządzania. Nie ma na nich taryfy ulgowej, a efekty zależą przede wszystkim od studenta.

Artykuł powstał we współpracy z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych

Trwa ładowanie komentarzy...