Znajomość angielskiego to za mało. Śląscy licealiści będą mieli obowiązkowe lekcje chińskiego

Młodzi Świętochowiczanie nauczą się również chińskiego alfabetu.
Młodzi Świętochowiczanie nauczą się również chińskiego alfabetu. 123rf
Przewagę na rynku pracy daje posiadanie unikalnej umiejętności. Po angielsku w młodym pokoleniu mówią już niemal wszyscy. Za to znajomość języka chińskiego może być ogromną zaletą. W ponadmiliardowym narodzie najpopularniejszym dialektem jest mandaryński i to właśnie tego języka będą uczyć się uczniowie liceum w Świętochłowicach. Ocena z tego przedmiotu będzie się liczyć do średniej. To pierwsza taka klasa w Polsce.

Do tej pory chiński był w szkołach średnich przedmiotem fakultatywnym. Opiekunem 19 osobowej klasy została mgr Katarzyna Bańka, która jest wykładowcą języka chińskiego na Uniwersytecie Śląskim. Jej autorski program obejmuje 2-3 godziny tygodniowo. Uczniowie poznają chińską kulturę, alfabet fonetyczny oraz wymowę. Na koniec nauki mają dysponować podstawową znajomością języka.

Mandaryńskim posługuje się na całym świecie prawie 1,4 miliarda ludzi, ale dla ponad 1,2 miliarda z nich jest to język ojczysty. Dla porównania angielskiego używa 1,75 miliarda. Ale jako ojczysty może go wskazać tylko 366 milionów. Rosnąca współpraca gospodarcza z Państwem Środka gwarantuje, że znajomość języka chińskiego będzie pożądaną kompetencją na rynku pracy.
Źródło: Puls Biznesu

Napisz do autora: tomasz.staskiewicz@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...