Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiada kolejny wywrotowy plan. „Eksport będzie naszą husarią ekonomiczną”

Wicepremier Mateusz Morawiecki przepytywany przez redaktor naczelną INN:Poland, Nino Dżikiję.
Wicepremier Mateusz Morawiecki przepytywany przez redaktor naczelną INN:Poland, Nino Dżikiję. Fot. INN:Poland
Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki wywróci do góry nogami system wspierania polskiego eksportu. W rozmowie z INN:Poland, która odbyła się podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, skomentował pomysł powołania nowej instytucji, Agencji Handlu i Inwestycji, która będzie działała na rzecz interesów polskich producentów za granicą. – Tu nie chodzi o mnożenie kolejnych bytów. Dlatego podkreślam, że nowa instytucja zostanie utworzona w miejscu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych – wyjaśnia Mateusz Morawiecki.
To nie koniec zmian. Zostanie także zbudowana sieć zagranicznych placówek handlowych, które będą działały niezależnie od ambasad. Początkowe finansowanie nowego modelu zapewni PKO BP.
W rozmowie z INN:Poland wicepremier Morawiecki zapewnia także, że Polska ma realne szanse na miano centrum finansowego Europy Środkowo-Wschodniej. W tym celu wicepremier odbył wizytę do Wielkiej Brytanii. – Mieliśmy już serię zaawansowanych rozmów. Efektem tych negocjacji będzie ok. 10 tys. nowych miejsc pracy nad Wisłą – mówi wicepremier. – Ponieważ nie jesteśmy członkiem strefy euro, rozumiemy, że będzie trudno przyciągnąć do Polski operacje tzw. front desk, związanych ze sprzedażą – dodaje. Zaznacza jednak, że nasz kraj ma spore szanse na sektor „middle” i „back office”. Chodzi o projekty informatyczne, zarządzanie projektami i danymi oraz big data management.

Więcej o nowych planach Mateusza Morawieckiego, dowiesz się z naszej rozmowy. Specjalne dla was na bieżąco relacjonujemy tegoroczny Forum Ekonomiczny w Krynicy. Partnerami relacji Krynica Live są Vivus, Medivio oraz Ikea Polska.

Więcej znajdziesz na Twitterze Rzecznika IKEA Polska

Trwa ładowanie komentarzy...