Tego jeszcze nie było. Rusza pierwsza w Polsce certyfikowana przychodnia telemedyczna – Medivio. I pewnie podbije rynek

Mariusz Czerwiński z Medivio.
Mariusz Czerwiński z Medivio. Fot. Mateusz Trusewicz
Kolejki w przychodniach, wielomiesięczne wyczekiwanie na lekarza specjalistę? Teraz to przeszłość. Na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy ma miejsce premiera kompleksowej, certyfikowanej platformy telemedycznej Medivio, która służy do kontaktu lekarza z pacjentem. INN:Poland informuje o tym jako pierwsze. Rozmawiamy z Mariuszem Czerwińskim z platformy telemedycznej Medivio.

Medivio to pierwsze w Polsce, tak kompleksowe rozwiązanie, umożliwiające kontakt lekarza i pacjenta, dostępne dla każdego, w każdym miejscu. Pacjent oszczędza czas i wybiera najwygodniejszą dla siebie formę kontaktu z lekarzem. Mogą to być telekonsultacje, które zapewniają stałe monitorowanie swojego stanu zdrowia. Można zdalnie mierzyć ciśnienie tętnicze, poziom cukru we krwi, sprawdzić wagę czy opisać EKG.

Medivio przypomina też zapominalskim – a to poważny problem w Polsce – o przyjmowaniu leków zgodnie z planem terapii. Pacjent zamówi też zdalnie receptę oraz ma stały dostęp do własnej dokumentacji medycznej.

INN:Poland: Czy telemedycyna w Polsce jest opłacalnym rynkiem? Start-upy z branży medycznej to u nas wciąż nisza.

Mariusz Czerwiński, Medivio: Telemedycyna w Polsce to nowy obszar w kontakcie lekarza z pacjentem. Jeśli chodzi o opłacalność, to we współpracy z GfK Polonia przeprowadziliśmy w 2015 roku badanie rynkowe mające ocenić gotowość lekarzy i pacjentów na korzystanie z telemedycyny. Zapytaliśmy 120 lekarzy różnych specjalizacji o to, czy konsultują zdalnie swoich pacjentów i o to, czy w ogóle widzą taką potrzebę. Od 30 do 64 procent respondentów odpowiedziało, że już w tej chwili konsultuje pacjentów zdalnie różną formą dostępnych narzędzi teleinformatycznych.

Jakie narzędzia są najczęściej wykorzystywane?

Bardzo różne. Czaty internetowe, blogi, niecertyfikowane wideokomunikatory. Bardzo dużą grupę, około 44 procent, stanowią rozmowy telefoniczne pacjenta z lekarzem.

Jakie są wobec tego główne bariery wejścia na ten rynek w Polsce?

Najważniejsze jest to, by wszystkie rozwiązania telemedyczne były zgodne z obowiązującymi normami prawnymi. W 2015 r. uległy nowelizacji odpowiednio ustawa o działalności leczniczej, ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Ta pierwsza mówi o tym, że świadczenia zdrowotne mogą być udzielane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.reguluje i to jest pierwsza duża zmiana. Druga mówi o tym, że lekarz w swojej praktyce może dokonywać diagnozy i prowadzić proces terapeutyczny poprzez systemy teleinformatyczne. To pozwala implementować w praktykach lekarskich rozwiązania telemedyczne takie jak Medivio.


Drugim, bardzo ważnym aspektem jest ustawa o wyrobach medycznych z 20 maja 2010 r., która mówi, że tylko certyfikowane wyroby medyczne mogą służyć do diagnostyki i leczenia pacjentów. Dlatego uważam, że to bardzo dobra regulacja, albowiem wszystkie tego typu rozwiązania powinny być certyfikowanymi wyrobami medycznymi.
W jakim stadium rozwoju jest platforma telemedyczna Medivio

Spotykamy się na Forum Ekonomicznym w Krynicy dlatego, że platforma telemedyczna Medivio właśnie dziś startuje. Dopiero wchodzimy na rynek. To zupełnie nowy produkt.

Jaki jest model biznesowy Medivio?


Medivio jest pierwszą certyfikowaną przychodnią telemedyczną, która jest dostępna dla każdego i w każdym miejscu. Wystarczy, że lekarz będzie miał dostęp do platformy. Ten dostęp jest możliwy poprzez podpisanie umowy z Telemedycyna Silvermedia i uiszczeniu miesięcznej opłaty licencyjnej.

Co do pacjentów, to lekarz zaprasza ich podczas wizyt w gabinecie do odbywania zdalnych telekonsultacji. Pacjent oczywiście decyduje, czy ta forma kontaktu jest dla niego akceptowalna. Wykupuje miesięczny abonament, który jest dla niego wejściem do Medivio. W wersji podstawowej abonament kosztuje 9,90 zł . Daje pacjentowi wgląd w dokumentację medyczną, niezależnie od tego, u ilu lekarzy się leczy. Po drugie, daje możliwość wykupienia zdalnej telekonsultacji u swojego lekarza.

Jest też abonament premium. Co daje pacjentowi?

Daje dostęp do wszystkich funkcjonalności Medivio. Kosztuje 29,90 zł. Poza dostępem do dokumentacji medycznej pacjent widzi swoje zalecenia lekarskie. To nie tylko zalecenia lekowe, ale także aktywność fizyczna, dieta, zleceniu pomiaru EKG czy ciśnienia tętniczego lub glukozy. Ma też dostęp do bardzo obszernej biblioteki materiałów edukacyjnych stworzonych przez lekarzy, a nie przez osoby, które po prostu wypowiadają się na tematy medyczne. A także dostęp do treningów, w tym treningów kognitywnych.

Czyli?

To forma trenowania funkcji poznawczych przez pacjentów, bardzo ważna szczególnie w neurologii czy psychiatrii. W abonamencie premium Medivio ważny jest system powiadomień o zażyciu leków i realizacji zaleceń lekarskich, bo stosowanie się do nich jest w Polsce na dramatycznie niskim poziomie. Lekarze mają z tym problem. Abonament Premium daje także możliwość integracji z zewnętrznymi urządzeniami pomiarowymi takimi jak EKG, ciśnieniomierz, glukometr, pulsoksymetr czy waga, dostępnymi w e-sklepie na www.medivio.pl. Pacjent ma też możliwość wykupienia całego pakietu telekonsultacji, nawet 3, 5 czy 7, w zależności od tego, jakie ma potrzeby.

Myśli pan, że Medivio na dobre zadomowi się na polskim rynku?

W tej chwili nasze rozwiązanie dedykujemy prywatnym gabinetom lekarskim, w trzech specjalizacjach: diabetologia, kardiologia i psychiatria. Średni czas oczekiwania, nawet w prywatnej opiece zdrowotnej, to kilka miesięcy. Jestem przekonany, że Medivio ma szanse nie tylko przyjąć się na rynku, ale także na dynamiczny rozwój w bardzo krótkim czasie. Pacjenci potrzebują rozwiązania, które da im elastyczny i szybki dostęp do swoich lekarzy. Z drugiej strony, nie ma tej chwili na rynku rozwiązania, które daje pacjentowi i lekarzowi dostęp do pełnej, elektronicznej dokumentacji medycznej. Jesteśmy więc pierwsi w Polsce.
A w Europie Zachodniej i na świecie? Także na tych rynkach platforma Medivio byłaby innowacją?

Nie bez powodu mówiłem, że Medivio jest nowatorskie. W Polsce i na świecie jest bardzo wiele rozwiązań telemedycznych. Ale w dużej mierze są to rozwiązania wyspowe. Takie, które dają możliwość powiązania zewnętrznego urządzenia pomiarowego z dedykowaną aplikacją i monitorowania określonych parametrów. Medivio to kompleksowe rozwiązanie, umożliwiające kontakt lekarza i pacjenta, dostępne dla każdego, w każdym miejscu. Odpowiada na wszystkie oczekiwania lekarzy i pacjentów.

Jakie macie plany na rozwój? Szykujecie zagraniczną ekspansję?


Następnym krok Medivio to podstawowa opieka zdrowotna. Chcemy też wdrożyć kolejne specjalizacje do platformy: to alergologia, pediatria, ginekologia czy pulmonologia. Pyta pan o publiczną służbę zdrowia. To kwestia finansowania. Jesteśmy gotowi do rozmów na temat zrefundowania platformy Medivio czy włączenia jej jako element systemu centralnego. Co do ekspansji zagranicznej, to oczywiście kolejny krok w rozwoju produktu.

Mariusz Czerwiński jest członkiem zarządu spółki Telemedycyna Silvermedia, która jest twórcą platformy Medivio.

Trwa ładowanie komentarzy...