Polacy powiększą terytorium Monako. Duży sukces polskiej stoczni

Polska stocznia przyczyni się do powiększenia terytorium jednego z najmniejszych państw na świecie
Polska stocznia przyczyni się do powiększenia terytorium jednego z najmniejszych państw na świecie 123rf.com/Aleksandar Todorovic/zdjęcie seryjne
Gdyńska stocznia Crist dostała zamówienie na zbudowanie „pływającego doku”, który przyczyni się do zwiększenia powierzchni Księstwa Monako. Docelowo terytorium jednego z najmniejszych państw na świecie ma się w ten sposób rozbudować o 6 hektarów.

Epoka wielkich podbojów terytorialnych dawno już na Starym Kontynencie przeminęła, co nie oznacza, że państwa nie mogą się wzbogacić o dodatkowe kawałki lądu. Księstwo Monako na przykład w 2025 roku będzie o 6 hektarów większe. A wszystko dzięki polskiej stoczni, która podjęła się nietypowego projektu.

Stocznia Crist jest odpowiedzialna za zbudowanie specjalnej jednostki pływającej, podobnej do doku służącego do podnoszenia statków. Na jej pokładzie zbudowane zostaną kesony ze zbrojonego betonu – każdy z nich ma liczyć 26 m wysokości, a przewidywana waga to 12 tys. ton. Kesony zostaną następnie zatopione, a przestrzeń między nimi zostanie wypełniona kruszywami i materiałem ziemnym. Element z Gdyni ma być gotowy za rok.

Całość prac prowadzona będą przez Bouygues Travaux Publics. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie platformy, dzięki, której „wydarty” morzu dodatkowy fragment terytorium będzie nadawał się do zamieszkania. Projekt ma zostać ukończony w 2025 roku i zakłada stworzenie ekologicznej dzielnicy. Na 6 hektarach powstaną m.in. budynki mieszkalne, budowle użyteczności publicznej, park, parking i nadmorska promenada.


Realizowana inwestycja nie jest dla księstwa nowością. Monako wzbogaciło się już o kilka platform, które łącznie zwiększyły powierzchnię kraju o 40 hektarów, czyli mniej więcej 20 proc. dotychczasowego terytorium.

źródło: Portal Morski

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...