Na Facebooku grasuje nowy wirus. Dowiedz się, w jaki sposób go poznać i skutecznie przed nim chronić

Nie daj się złowić w cyfrowej sieci!
Nie daj się złowić w cyfrowej sieci! Wikipedia/Electronic Frontier Foundation
Jesień idzie, a wraz z nią ryzyko zarażenia się różnymi wirusami. Także komputerowymi. Serwis Zaufana Trzecia Strona przestrzega przed nowym zagrożeniem, które czyha na użytkowników Facebooka.

To nie pierwszy taki atak z wykorzystaniem serwisu społecznościowego – ten jest często wykorzystywany przez oszustów, zwłaszcza jego viralowy aspekt, dzięki któremu można udostępniać multimedia przez swój profil. Nowy przekręt dotyczy natomiast wiadomości od zainfekowanego znajomego – dostajemy od niego wiadomość na czacie lub udostępnia nam swój post. Co istotne, w wiadomości wykorzysta nasze zdjęcie profilowe, na którym będzie dodane ikona odtwarzania filmu.
Jeśli klikniemy w link, zostajemy przekierowani na serwis, którego wygląd do złudzenia przypomina portal Youtube. Co istotne, dzieje się to tylko z poziomu przeglądarki Google Chrome, podaje serwis. Na Mozilli Firefox nie uzyskamy tego efektu. Na stronie pojawi się komunikat o konieczności zainstalowania nowej wtyczki do przeglądarki. Tego nie wolno zrobić – jej zaakceptowanie bowiem spowoduje, że wirus zostanie przesłany do naszej grupy znajomych. Jeśli zauważycie dziwne posty lub wiadomości od znajomych – ostrzeżcie ich. Inaczej mogą mieć spory problem.

Źródło: Zaufana Trzecia Strona

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...