Trzech chłopaków ze Śląska wymyśliło pierwszy na świecie inteligentny chlebak. Teraz nigdy nie zabraknie ci pieczywa

iChlebak. Diabeł tkwi w szczegółach. Podstawka jest zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem ze świata IoT.
iChlebak. Diabeł tkwi w szczegółach. Podstawka jest zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem ze świata IoT. Mat. prasowe
– To mój 13 biznes. Część z nich wyszła. Ale iChlebak to typowy start-up. Mamy prototyp i teraz naszym zadaniem jest penetracja rynku – mówi w rozmowie z INN:Poland 28-letni Tomasz Skupiewski, prezes firmy IC Future Tech. Razem z dwoma kolegami opracowali innowacyjne rozwiązanie, które samo zadba o świeże pieczywo. Ich iChlebak ma sam ważyć chleb i bułki, które mamy w domu, dane wysyłać do chmury obliczeniowej i na podstawie algorytmu sterować dostawami świeżego produktu.

Jakub Król i Tomek Skupiewski znają się od bajtla. Po śląsku to znaczy „od dziecka”. Bartka Bątorka, który jest doktorantem na Politechnice Śląskiej, Kuba (absolwent tejże) poznał w pracy. Tak narodził się zespół trzech chłopaków z rocznika 1988, którzy postanowili wprowadzić w życie ideę internetu wszechrzeczy. Inni zastanawiają się od lat jak podejść do sprawy. Oni po prostu wymyślili produkt i odważnie wchodzą na rynek.

– Nasza firma nazywa się IC Future Tech właśnie dlatego, że to skrót od „inteligentny chlebak” – mówi Tomek Skupiewski. – Dzięki niemu klient nie będzie się musiał martwić zakupem pieczywa. A wiem, że są osoby, które rezygnują z jedzenia pieczywa, bo jest z tym kłopot – wyjaśnia.


Zauważyli taką potrzebę i stworzyli prototyp urządzenia, którym będą testować rynek. Montaż kosztuje 59 złotych. Miesięczna dzierżawa 29 złotych. Każdorazowa dostawa pieczywa, to 5 złotych. Na pierwszy ogień idą bogate dzielnice domków jednorodzinnych w Katowicach. Poligon testowy nie obejmie nawet obszaru całego miasta. Ale skupienie się na małej przestrzeni, pozwoli dopracować produkt.
– Po pierwsze wiemy, że to nie jest usługa dla każdego. Są dwa czynniki, które determinują, czy ktoś będzie chciał używać iChlebaka. Pierwszy, to odległość od piekarni, drugi to jednak pewna zamożność. Klient musi być gotowy, żeby wydać 50, czy 80 złotych miesięcznie ekstra za to, żeby spadł mu z głowy problem z zamawianiem pieczywa – mówi Tomasz Skupiewski. – Ale za to klient będzie mógł zamawiać pieczywo nie z jednej, a z wielu piekarni w mieście. Śledząc trendy, chcemy też wprowadzić do szeroki asortyment. Myślimy i pieczywie fit czy bezglutenowym. To ma być nasza przewaga – dodaje.

Na razie w modelu biznesowym nie wyznaczyli sobie minimalnej liczby klientów, która sprawi, że przedsięwzięcie zacznie być rentowne. Dopiero gdy zobaczą, jak szybko przybywa chętnych na iChlebak, wyznaczą tzw. trakcję, będą w stanie oszacować koszty i odpowiedzieć sobie, gdzie leży punkt przełomowy ich biznesu. Po prototypie kolej na penetrację rynku i przełożenie działań na biznes.

– Na razie chlebak wygląda dość normalnie, bo najłatwiej nam było zrobić prototyp w drewnie. Ale marzymy o tym, żeby z czasem to był chrom. Docelowo iChlebak ma być metalowy – mówi prezes IC Future Tech. W końcu stworzenie produktu, z przedrostkiem i- buduje w głowach klientów duże oczekiwania co do designu.

– Czy nie boimy się, że pozwie nas Apple za użycie przedrostka i-? Raczej nie. Bez przesady. Jest wiele produktów, które mają go w swojej nazwie, na przykład iRobot. – mówi Skupiewski. Za to na terenie Unii Europejskiej i USA nie ma żadnego patentu na podobne urządzenie. To znaczy, że polski iChlebak ma szansę być pierwszy na świecie.
Na razie przed katowickim start-upem do rozwiązania jednak szereg przyziemnych problemów. Algorytm nie jest jeszcze odporny na wydarzenia nagłe, jak niespodziewana wizyta gości, która może wpłynąć na bieżące śledzenie danych i zaburzyć system zamówień. Drugi problem, to kwestie logistyczne, IC Future Tech musi znaleźć najefektywniejszy sposób na współpracę z piekarniami i dostarczycielami. Trzeci, to sprzedaż. Dobry PR już mają. A potem już z górki…

Napisz do autora: tomasz.staskiewicz@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...