Rusza największa inwestycja zagraniczna w Polsce. Taki rozmach Niemców nie miał do tej pory w Europie miejsca

Inwestycja VW pod Wrześnią pozytywnie wpłynęła na lokalny rynek pracy.
Inwestycja VW pod Wrześnią pozytywnie wpłynęła na lokalny rynek pracy. Steve Mann/123RF/zdjęcie seryjne
Po latach posuchy w motoryzacyjnych inwestycjach, wreszcie możemy się pochwalić. Już 24 października oficjalne otwarcie fabryki Volkswagena pod Wrześnią. Będzie to największa fabryka Volkswagena w Europie. Przygotowania do jej uruchomienia trwały ponad dwa lata. Trwają szkolenia pracowników, próbny rozruch i rozmieszczanie maszyn na linii produkcyjnej.

Najpierw Volkswagen wybrał kraj – to stała praktyka firmy. Następnie miasto – zgłosiło się 20 kandydatów. Ostatecznie z dwójki najpoważniejszych kandydatów – Stargardu Szczecińskiego i Wrześni, lepsze okazało się to ostatnie miasto.

Fabryka zajmuje 220 hektarów, koszt inwestycji to 800 mln euro. Żadna inwestycja w historii Polski nie była dotąd tyle warta. W fabryce produkowany będzie największy w Europie pojazd, jaki oferuje Volkswagen, samochód dostawczy Crafter.

Trwa testowanie urządzeń w fabryce, a także procesów logistycznych związanych ze współpracą z podwykonawcami. Na samej spawalni ma działać 488 robotów i przed rozpoczęciem seryjnej produkcji niezbędne są dokładne testy w celu osiągnięcia pełnych możliwości produkcyjnych zakładu.

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie ruszy produkcja Craftera. Firma podała jedynie, że stanie się to jeszcze w tym roku. Zatrudnionych w fabryce zostanie ponad 1000 osób.

Źródło: Głos Wielkopolski
Trwa ładowanie komentarzy...