Złe wieści. Naukowcy opublikowali ranking najbardziej empatycznych państw. Polacy wypadli wyjątkowo słabo

Kargul i Pawlak ciągle się kłócili, ale potrafili pokonać swoje uprzedzenia. Wychodzi na to, że współcześni Polacy jeszcze się tego nie nauczyli.
Kargul i Pawlak ciągle się kłócili, ale potrafili pokonać swoje uprzedzenia. Wychodzi na to, że współcześni Polacy jeszcze się tego nie nauczyli. Youtube/Kadr z filmu "Sami Swoi"
Ponad 104 tysiące przebadanych dorosłych w 63 krajach – naukowcy z Uniwersytetu Michigan sprawdzili poziom empatii poszczególnych nacji. Dla Polaków to, niestety, złe wieści – pod tym względem znajdujemy się na szarym końcu.

Na potrzeby badań przyjęto, że empatia oznacza zrozumienie uczuć oraz poglądów innych osób, czyli współodczuwanie emocji. Naukowcy przebadali uczestników przy użyciu testów.

Określały one podstawowe cechy charakteru, prospołeczność i poczucie indywidualizmu lub kolektywizmu, co oznacza albo większą chęć do luźnych kontaktów lub przeciwnie, potrzebę związania bliskich relacji z innymi.

Ochotników zapytano również o ich samoocenę i samopoczucie – czy życie sprawia im radość, jak często wspierają działalność charytatywną lub pomagają nieznajomym.

Okazało się, że kraje o najbardziej „kolektywnym” sposobie życia, miały najwyższe wskaźniki. Na pierwszym miejscu uplasowali się mieszkańcy Ekwadoru, na drugim i trzecim – odpowiednio Arabia Saudyjska i Peru.

Polska natomiast zajęła przeciwległy biegun listy – nasz kraj zajął jedno z ostatnich miejsc w rankingu, obok takich państw jak Wenezuela, Estonia, Bułgaria. Na ostatnim miejscu znalazła się Litwa. Jak podają naukowcy, siedem na 10 miejsc od końca zajęły kraje z Europy Wschodniej.

Źródło: Science Alert

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...