Ta grupa zawodowa jest trzy razy bardziej narażona na depresję i ataki furii. Wydawało się, że to tacy rozrywkowi ludzie

Muzycy są trzykrotnie bardziej narażeni na depresję i ataki gniewu niż inne grupy zawodowe.
Muzycy są trzykrotnie bardziej narażeni na depresję i ataki gniewu niż inne grupy zawodowe. Fot. 123rf.com
Muzycy i osoby z showbiznesu są trzykrotnie bardziej od innych narażeni na depresję oraz napady gniewu – twierdzi brytyjska organizacja charytatywna, zajmująca się wspieraniem artystów-muzyków, Help Musicians UK.

Z badania przeprowadzonego w oparciu o wywiady z 2211 respondentami przez aktywistów Help Musicians UK oraz naukowców z University of Westminster wynika, że „praca w przemyśle muzycznym może przyprawić muzyków o choroby”. Przyczyny są rozmaite: ankietowani wskazują „fatalne warunki pracy”, „trudność w utrzymaniu się z muzyki”, „godziny pracy uniemożliwiające podtrzymywanie kontaktów”, „wyczerpanie fizyczne” oraz „niemożność zaplanowania czasu i własnej przyszłości”.

Oczywiście, istotnym powodem frustracji jest też „brak uznania dla swojej pracy”. – Moja depresja pogłębiła się, gdy próbowałem żyć z muzyki. Rzadko kiedy muzykowanie pogarszało mój stan zdrowia, wręcz przeciwnie. Ale realia tej branży i presja socjoekonomiczna czynią ten zawód naprawdę gównianym – miał się zwierzać jeden z respondentów. – To nie muzyka czyni mnie chorym. To brak rzeczy, które można by uznać za sukces. Brak wsparcia dla czegoś, co nie jest uważane za „prawdziwą” pracę – dorzucał inny.

Niemal połowa badanych – 39 proc. – określała się jako muzycy. Ale wśród ankietowanych byli też menedżerowie muzyczni (9 proc.), pracownicy wytwórni płytowych (7 proc.), inżynierowie dźwięku (7 proc.) czy osoby obsługujące wydarzenia muzyczne (2 proc.). Aż 71 proc. z tych ponad dwóch tysięcy osób, które wzięły udział w badaniu, przyznaje się do napadów paniki czy gniewu. 65 proc. przyznaje się do tego, że doświadczyli depresji. Średnia na Wyspach to niecałe 20 proc. Może więc warto jeszcze przemyśleć zakup gitary pod choinkę?...


Napisz do autora: mariusz.janik@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...