Agencja dróg Ukrainy pod wodzą Sławomira Nowaka chodzi jak w zegarku. Właśnie dostała wielomilionową pożyczkę od Polski

Sławomir Nowak.
Sławomir Nowak. Wikipedia/Platforma Obywatelska
Pierwszy sukces Sławomira Nowaka na nowym stanowisku. Polityk, znany w Polsce z afery zegarkowej, ogłosił właśnie, że na remont przygranicznych dróg na zachodzie Ukrainie zostanie sfinansowany przez Polskę. Porozumienie dotyczy naprawy około 175 kilometrów nawierzchni.

O sprawie poinformował serwis Money. Nowak od października piastuje kierownicze stanowisko w Państwowej Agencji Dróg Ukrainy (Ukrawtodor). W ten czwartek zawarto umowę między, na mocy której nasz kraj udzieli sąsiadowi pożyczki na kwotę 68 milionów euro. Dokumenty podpisali Jerzy Szmit, minister infrastruktury i budownictwa, oraz Jurij Ławreniuk, zastępca ministerstwa infrastruktury w rządzie Ukrainy.

Szef Ukrawtodor nie ukrywa, że umowa jest niezwykle ważna dla jego strony.

– Wydaje się dość symboliczne, że właśnie z Polską planujemy wdrożyć ten ważny projekt dla rozwoju dróg granicznych. Dla Ukrainy gruntowna naprawa każdego kilometra jest niezwykle ważna. Jestem pewien, że dla obu krajów inwestycja ta otworzy nowe możliwości tranzytowych i turystycznych oraz skonsoliduje nasze stosunki handlowe i gospodarcze – czytamy w serwisie.


Udzielenie kredytu jest efektem umowy, podpisanej między Polska a Ukrainą we wrześniu 2015 roku. Łącznie zostanie pożyczone 100 milionów euro – 68 na remont dróg, 25 na Państwową Służbę Fiskalną i urząd celny, oraz 7 na Państwową Służbę Graniczną Ukrainy.

Sławomir Nowak zapowiedział gruntowne zmiany pod swoimi rządami. Jego głównym celem jest ukrócenie korupcji oraz wewnętrzne reformy w agencji. Polityk wyraził również chęć utworzenia na Ukrainie funduszu drogowego, dzięki któremu możliwe byłoby planowanie dróg w dłuższej perspektywie czasowej.

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...