To, kogo nienawidzisz, jest związane z poziomem twojej inteligencji. Uprzedzenia mówią o nas więcej, niżbyśmy chcieli

Pokaż mi wobec kogo jesteś uprzedzony, a powiem ci kim jesteś
Pokaż mi wobec kogo jesteś uprzedzony, a powiem ci kim jesteś 123rf.com/dotshock/zdjęcie seryjne
Uprzedzenia są skorelowane z poziomem inteligencji – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w New Jersey. Zdaniem psychologów społecznych, ludzie o bardzo wysokim i bardzo niskim IQ mają podobny poziom uprzedzeń – rożni ich tylko obiekt niechęci.

Psycholodzy społeczni – Mark Brand i Jarret Crawford przebadali niemal 6 tys. osób, aby stwierdzić, czy między zdolnościami poznawczymi człowieka, a jego uprzedzeniami występuje jakiś związek.

Wnioski? Osoby, które w testach na inteligencję uzyskiwały kiepskie wyniki, wykazywały niechęć wobec grup niekonwencjonalnych i liberalnych, ale także takich, których członkowie związani są ze sobą poprzez płeć, rasę czy orientację seksualną, a przynależność do nich jest w pewnym sensie naturalna.

Zupełnie odwrotny schemat działa w przypadku osób o wysokim poziomie inteligencji. W ich przypadku uprzedzenia kierują się w stronę ludzi, którzy przynależą do stowarzyszeń uznawanych za konwencjonalne i konserwatywne.

Badacze zwrócili uwagę na to, że ludzie o niższych zdolnościach poznawczych lubią postrzegać inne grupy jako „odrębne” od własnej społeczności i mają potrzebę stawiania jasnych granic.

źródło: broadly.vice.com

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...