Mieszkańców polskich gmin czeka nawet 27-krotna podwyżka opłat. Szykują się radykalne zmiany

Mieszkańców polskich gmin czekają drastyczne podwyżki za użytkowanie wieczyste. Czy Rzecznik Praw Obywatelskich sprawi, że ich unikną?
Mieszkańców polskich gmin czekają drastyczne podwyżki za użytkowanie wieczyste. Czy Rzecznik Praw Obywatelskich sprawi, że ich unikną? 123rf/zdjecie seryjne
Gminy w Polsce urządzają swoim mieszkańcom szokujące podwyżki – czytamy w money.pl. Stało się tak m.in. w Kielcach, gdzie miasto podniosło radykalnie wartości gruntów. Mieszkańcy jednej z kieleckich kamienic w wyniku tego będą musieli płacić... 27 razy więcej za użytkowanie wieczyste.

Podwyżki czekają mieszkańców, których mieszkania własnościowe stoją na gruntach gminnych. Najczęściej podwyżki sięgają kilkuset procent, ale w przypadku jednej z kamienic opłata wzrosła z 33 zł... do 884 zł.

Jak informuje portal tego typu takich operacji dokonują gminy w całej Polsce, by podwyższyć swoje dochody po 1 stycznia 2017 r. Interweniował już Rzecznik Praw Obywatelskich. Szykują się zmiany w ustawie o „przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów”. Nowe przepisy w życie mają wejść już 1 stycznia 2017 r.

Najwyraźniej gminy spieszą się z podnoszeniem wartości gruntów, dopóki mogą to zrobić. W ten sposób mogą zapewnić sobie o wiele wyższe wpływy z tyułu wykupu gruntów. Według ustawy wartość wykupu za użytkowanie wieczyste ma być ustalana na podstawie opłaty za użytkowanie wieczyste, która obowiązuje 31 grudnia 2016.

RPO wysłał w tej sprawie pismo do ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka, w którym m.in. wyraził wątpliwości co do obowiązujących przepisów o aktualizowaniu opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu i skrytykował projekt ustawy, bo jej zapisy "naruszają konstytucyjną zasadę stabilności stosunków prawnych, zasadę zaufania do państwa i zasadę sprawiedliwości społecznej".


Źródło: money.pl

Napisz do autora: rafal.badowski@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...