ZUS już nie zabierze renty i emerytury? To może być koniec samowoli zakładu

ZUS starci możliwość dowolnego obniżania rent i emerytur?
ZUS starci możliwość dowolnego obniżania rent i emerytur? Pixabay.com
Do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny trafił senacki projekt ustawy dotyczącej tego, w jakich sytuacjach ZUS może zweryfikować prawo do renty i emerytury oraz wysokość tych świadczeń.

Dziś ZUS może w zasadzie bez żadnych ograniczeń obniżać wysokość renty lub emerytury już przyznanej. Sprawie tej przyglądał się w 2012 roku Trybunał Konstytucyjny, który orzekł, że taka sytuacja jest niezgodna z Konstytucją. Projekt ustawy na posiedzeniu komisji przedstawił senator PO Jan Filip Libicki.

Dokument zakłada, że ZUS będzie mógł weryfikować wysokość przyznanych już świadczeń tylko w sytuacjach wyjątkowych – gdy dowody wykorzystane do uzyskania renty lub emerytury zostaną sfałszowane, gdy biorca świadomie oszukiwał, by uzyskać świadczenie bądź zostało one przyznane w wyniku przestępstwa (do 10 lat wstecz) albo w przypadku ujawnienia dowodów nieznanych organowi w dniu przyznawania świadczenia (5 lat wstecz).

Projekt dotyczy nie tylko obniżania świadczeń – chodzi też o ich podwyższanie. Tu jednak ZUS będzie mógł przyznawać podwyżki rent i emerytur bez ograniczeń czasowych.

Rada Ministrów nie zajęła jeszcze oficjalnego stanowiska wobec tego projektu. Od tego uzależniony jest dalszy tryb jej procesowania.
Trwa ładowanie komentarzy...