Pamiętacie autobusy PKS? Teraz Autosan zaczyna międzynarodową "karierę". Zgadnijcie, co będzie produkować

Premier Beata Szydło podczas podpisywania umowy o włączeniu Autosanu do PGZ.
Premier Beata Szydło podczas podpisywania umowy o włączeniu Autosanu do PGZ. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Ta firma była ikoną Sanoka. Jeszcze dekadę temu charakterystyczne autobusy z Podkarpacia były filarem floty PKS. Teraz Autosan zaczyna jednak karierę międzynarodową: będzie projektować elementy amerykańskiego systemu rakietowego Patriot. Umowa między polską firmą a koncernem Raytheon została sfinalizowana w czwartek.

– Liczymy na to, że włączenie Autosanu do systemu Patriot otworzy drogę do sfinalizowania tego wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest zapewnienie produkcji i realizacji dostawy do Polski zestawu obronnego i antyrakietowego systemu Patriot na najbliższe lata – mówił podczas konferencji towarzyszącej podpisaniu umowy minister obrony, Antoni Macierewicz. Według niego, to również krok w stronę finalizacji porozumienia w sprawie programu obronnego Wisła.
Umowa sygnowana przez Polską Grupę Zbrojeniową (do której od marca należy Autosan) zakłada, że firma z Sanoka będzie dostawcą programu Patriot w trzynastu państwach. W Polsce mają powstawać kontenery Patriot – od fazy projektowania, po produkcję. Wolumen ma sięgnąć kilkudziesięciu kontenerów rocznie i zapewni fabryce z Sanoka spokojną egzystencję na co najmniej dekadę. Co więcej, kontenery dla Amerykanów mogą się okazać użyteczne również dla polskiej armii, np. przy obsłudze i transporcie naszych rodzimych systemów łączności – tylko wspomniany przez ministra Macierewicza program Wisła zakłada wykorzystanie ponad stu takich elementów.

Szefowie koncernu Raytheon nie ukrywają, że są żywotnie zainteresowani kontraktem na program Wisła. Resort obrony i menedżerowie Polskiej Grupy Zbrojnej widzą w sanockich zakładach centrum serwisowe Amerykanów. Obie strony zakładają zatem korzystne rozwiązanie. Oby nie skończyło się, jak z caracalami.

Napisz do autora: mariusz.janik@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...