Sen to zło, twierdzą naukowcy. Jeśli nie potrafisz poradzić sobie z problemem, po prostu nie śpij

123rf
Naukowcy z Chin i USA wzięli na warsztat kwestię radzenia sobie z nieprzyjemnymi wspomnieniami. Dwudniowe badania wspomagane rezonansem magnetycznym doprowadziły badaczy do wniosku, że utrwalają się one w konkretnych obszarach mózgu.

W jaki sposób zachowujemy się po nieprzyjemnym dla nas doświadczeniu? Część z nas słucha głośnej muzyki, część wychodzi na spacer. Wiele osób problemy postanawia jednak po prostu „przespać”. Zdaniem naukowców z Chin i Stanów Zjednoczonych, ostatnia metoda przynosi jednak dokładnie odwrotny skutek. Rezultaty ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications”.

Badacze udowodnili niekorzystne skutki snu, poddając eksperymentowi 73 studentów. Mężczyźni mieli zapamiętać 26 obrazów, które przedstawiały nieprzyjemne w odbiorze obrazy. Na niektórych z nich znajdowały się okaleczone ciała, na innych – płaczące dzieci.

Naukowcy poprosili uczestników o przypomnienie sobie tych obrazów. Porównywali jednocześnie, czy utrwaliły się one w pamięci bardziej przed, czy po zaśnięciu. Do pomocy w badaniu użyto rezonansu magnetycznego. Wnioski? Okazało się, że złe wspomnienia utrwalane były w kilku obszarach mózgu w trakcie snu. Oznacza to również, że pozbawienie snu może pomagać w usuwaniu z pamięci scen, których świadkami byliśmy w ostatnim czasie.
Neurolodzy uważają, że rezultaty badania mogą być pomocne szczególnie w przypadku osób, które doświadczyły stresu pourazowego.


źródło: News Scientists

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...