Znany profesor bez litości dla dobrej zmiany w nauce. „Wtargnęli ignoranci"

Zakończenie wystąpienia prof. PAN miało nieoczekiwany przebieg
Zakończenie wystąpienia prof. PAN miało nieoczekiwany przebieg youtube.com
Takiego finiszu zwykłej konferencji naukowej nikt się nie spodziewał. Prof. Iwo Białynicki-Birula z Polskiej Akademii Nauk w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i m.in. Jarosława Gowina, postanowił rozprawić się z polityką rządu. – Mamy próby zastąpienia praw aerodynamiki argumentami opartymi na parówkach i puszkach z coca-colą – dowodził.

Sytuacja miała miejsce podczas spotkania, które kończyło konferencję naukową, poświęconą problematyce fal grawitacyjnych.

W czasie uroczystości laudację wygłosił fizyk prof. Iwo Białynicki-Birula z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Na jej zakończenie uczony postanowił skrytykować politykę rządu.

– Z niepokojem obserwuję ingerencję w naukę, która jest motywowana politycznie i ideologicznie(...)Mamy próby zastąpienia próby teorii ewolucji kreacjonizmem. Mamy próby zastąpienia nauk medycznych ideologicznie motywowanymi regulacjami. Mamy próby zastąpienia praw aerodynamiki argumentami opartymi na parówkach i puszkach z coca-colą – krytykował.

Iwo Białynicki-Birula odniósł się w ten sposób do prac komisji Macierewicza, która bada przyczyny katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Jej eksperci zasłynęli z tego, że skutki wypadku pokazywali właśnie na przykładzie pękających parówek i zgniatanych puszek.

Profesor odniósł się również do przykładu faszystowskich Niemiec, w których nauka została podzielona na poprawną” niemiecką i „niepoprawną” żydowską. – W rezultacie fizycy o korzeniach żydowskich zostali zmuszeni do emigracji. Wylądowali w Stanach Zjednoczonych i pomogli skonstruować bombę atomową, która zostałaby użyta przeciwko Niemcom, gdyby wojna nie skończyła się maju, a trwała jeszcze dłużej – opowiadał. Uczony zastrzegł, że bezpośrednie porównania są niewskazane, jego zdaniem, sytuacja w kraju zmierza jednak w złym kierunku.


Swój apel profesor zakończył słowami skierowanymi do Jarosława Gowina o reakcję na „wtargnięcie ignorantów na teren, który jest domeną nauki”.

Prof. Iwo Białynicki-Birula jest fizykiem teoretykiem. Pracuje w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. W 2014 został uhonorowany Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk matematyczno-fizycznych.

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...