Dochód podstawowy proponują ci, których nigdy byś o to nie podejrzewał. To ratunek dla ludzi, którzy pójdą na bruk

Automatyzacja pracy oznacza, że duża część stanowisk zostanie zlikwidowanych
Automatyzacja pracy oznacza, że duża część stanowisk zostanie zlikwidowanych Tymon Markowski/Agencja Gazeta
Automatyzacja pracy oznacza, że duża część stanowisk zostanie zlikwidowanych. Może to pogłębić skalę nierówności społecznych – wskazuje grupa milionerów z Doliny Krzemowej. I tworzy projekt, który ma nam odpowiedzieć, czy bezwarunkowe rozdawanie obywatelom pieniędzy może poprawić sytuację.

Sieci handlowe pozbywają się kasjerów, Amazon zastanawia się nad zastąpieniem kurierów dronami, a Uber testuje autonomiczne samochody. Z roku na rok coraz więcej mówi się więc o wprowadzeniu dochodu podstawowego, który byłby wypłacany bezwarunkowo i pozwalałby na przeżycie kolejnym pracownikom lądującym na bruku. Niedawno pisaliśmy, że eksperymenty z dochodem podstawowym podjęła Finlandia.

Wątek podjęto również w stolicy światowych innowacji – Dolinie Krzemowej. Grupa inwestorów, aktywistów i naukowców, wśród których są mi.in współzałożyciel Facebooka Chris Hughes i Sam Altman z inkubatora Y Combinator, postanowiła przyjrzeć się, na ile taka utopijna wizja jest rzeczywiście realna.

W tym celu ponad setka donatorów wyłożyła 10 milionów dolarów – owocem jest projekt Economic Security Project. Prace badawcze mają potrwać najbliższe dwa lata. ESP ma za zadanie zbadać, czy wprowadzenie dochodu podstawowego może wyrównać szanse Amerykanów na rynku pracy i przyczynić się do zmniejszenia nierówności społecznych.


– W 1970 roku 92 proc. Amerykanów w wieku 30 lat zarabiała lepiej od swoich rodziców, kiedy ci byli w tym samym wieku. W 2014 ta liczba spadła do 51 proc – tweetował Altman, wskazując na ogrom przemian ekonomicznych, jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Czy dochód podstawowy okaże się na nie skutecznym lekarstwem?

źródło: Quartz

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...