Rekordowy zakup MON. Wyda prawie miliard na polskie Pioruny. Mają być lepsze od zagranicznych odpowiedników

Piorun będzie mógł być montowany na pojazdach.
Piorun będzie mógł być montowany na pojazdach. Agencja Gazeta/Jarosław Kubalski
Polskie wojsko się zbroi. Spółka MESKO, należąca do Polskiej Grupy Zbroniowej, podpisała właśnie kontrakt na dostawę 1300 przeciwlotniczych pocisków rakietowych bliskiego zasięgu Piorun wraz z mechanizmami startowymi w liczbie 420. Łączna wartość umowy opiewa na 932 miliony złotych.

Czym jest Piorun? To następca zestawu Grom, wykorzystywanego między innymi w trakcie wojny w Gruzji w 2008 roku. Eksperci uważają, że będzie to broń precyzyjniejsza i szybsza od swoich odpowiedników z Rosji czy USA.

Andrzej Kiński, redaktor naczelny, „Nowa Technika Wojskowa”

Niektóre parametry wskazują, że zbudujemy przeciwlotniczy oręż, lepszy od amerykańskich, najnowszych modyfikacji Stingerów i rosyjskich, przenośnych zestawów Igła – S. Czytaj więcej

W czym tkwi przewaga Pioruna? Przede wszystkim jest bardziej precyzyjny. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu go podwójny celownik termalny. Umożliwia to miedzy innymi zestrzeliwanie bezzałogowców, czy tez innych obiektów o małych rozmiarach. Piorun ma też większy zasięg od swojego poprzednika, jeśli chodzi o wykrywanie celów i ich niszczenie. 

MESKO rozpoczęło pracę nad Piorunem sześć lat temu. Pracę nad opracowaniem następcy Gromu były możliwe dzięki wsparciu armii, które na ten cel wyłożyło 100 milionów złotych.

Jak podaje serwis Onet, porozumienie o dostawie wejdzie w życie w 2017 roku. Na podpisaniu umowy obecny był szef MON, Antoni Macierewicz. Nowy oręż ma trafić do Wojsk Obrony Terytorialnej, które zostaną utworzone wraz z początkiem przyszłego roku. Jak podkreślił Minister, rakiety będą tylko i wyłącznie bronią defensywną. Podkreślił, że jego resort wydał w mijającym roku cały budżet, który został przewidziany na modernizację sił zbrojnych.

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...