Tak to jest, gdy zmiany robi się w ostatniej chwili. Przedsiębiorcy wpadli w konsternację przez Morawieckiego

Ministerstwo od miesięcy zapowiadało, że przedsiębiorcy będą mogli zrezygnować z kas fiskalnych, jeżeli umożliwią US wgląd do swojego konta bankowego.
Ministerstwo od miesięcy zapowiadało, że przedsiębiorcy będą mogli zrezygnować z kas fiskalnych, jeżeli umożliwią US wgląd do swojego konta bankowego. Kuba Atys/Agencja Gazeta
Ministerstwo Finansów od kilku miesięcy zapowiadało, że przedsiębiorcy będą mogli zrezygnować z kas fiskalnych jeżeli umożliwią Urzędowi Skarbowemu wgląd do swojego konta bankowego. Ba, projekt nowego rozporządzenia idzie nawet kroczek dalej. Problem w tym, że stare przepisy przestaną obowiązywać lada chwilą - 31 grudnia. A nowe, wprowadzające ułatwienia, wciąż nie mogą doczekać się podpisu wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

W październiku Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że m. in. lekarze, prawnicy i doradcy podatkowi mogą zostać zwolnieni z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, jeżeli umożliwią Urzędowi Skarbowemu wgląd w swój rachunek firmowy. Upoważnienie powinno zostać złożone do 31. grudnia 2016 roku.

Sęk w tym, że publikacja w Dzienniku Ustaw pojawi się... No właśnie, w ostatnich dniach roku? W szeregi zainteresowanych przedsiębiorców wprowadziło to duże zamieszanie.

Jak podaje Biuro Rachunkowe Buchcom, w ostatecznej wersji rozporządzenia resort uznał ostatecznie, że zwolnieniu z ewidencjonowania na kasie będą podlegać usługi, za które zapłata wpłynie w całości za pośrednictwem poczty, banku lub kasy oszczędnościowo-kredytowej. Opłata musi być jednocześnie opisana tak, aby Urząd Skarbowy nie miał wątpliwości, za jaką usługę została uiszczona.

Teoretycznie przedsiębiorcy powinni skakać z radości. Nowe przepisy są dla nich dużo mniej uciążliwe. Nasuwa się jednak pytanie, jak wielu z nich zdołało jednak dotrzeć do tej informacji, a ilu nerwowo rozgląda się obecnie za urzędem, w którym mogliby złożyć upoważnienie.


źródło: Buchcom

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...