Fotoradary to pikuś. Ten system pomiaru prędkości działa już w całej Polsce

Fotoradary dają o wiele mniej precyzyjne informacje niż odcinkowy pomiar prędkości (zdjęcie ilustracyjne).
Fotoradary dają o wiele mniej precyzyjne informacje niż odcinkowy pomiar prędkości (zdjęcie ilustracyjne). 123rf/zdjęcie seryjne
Odcinkowy pomiar prędkości to system służący do rejestracji przekroczenia dopuszczalnej prędkości na kontrolowanym fragmencie drogi. W przeciwieństwie do fotoradaru nie mierzy prędkości punktowo, ale oblicza średnią prędkość.

Na początku i końcu fragmentu drogi są ustawione aparaty fotograficzne i kamery, które rejestrują wszystkie pojazdy. System oblicza czas przejazdu pomiędzy sprawdzanymi punktami i na jego podstawie średnią prędkość. Jeśli jest wyższa od dozwolonej, kierowca otrzymuje mandat na takich samych zasadach jak w przypadku zdjęcia z fotoradaru.

Pierwsze w Polsce punkty pomiaru odcinkowego prędkości działają od listopada 2015 roku na trzech odcinkach dróg. Od 20 grudnia 2016 r. odcinkowy pomiar funkcjonuje już w 30 miejscach w Polsce. Wytypowali je specjaliści z Politechniki Gdańskiej oraz Politechniki Krakowskiej. To miejsca szczególnie niebezpieczne, w których dochodzi do tragicznych zdarzeń drogowych, np. obszary zabudowane, w okolicach szkół, przystanku autobusowego czy boiska.

Ta metoda pomiaru prędkości sprawdza się także na drogach krętych, remontowanych, w tunelach czy na mostach. Jest to jedno z zadań projektu „Budowa centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym", który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Nadzoru Regionalnego.


Pełna lista miejsc odcinkowego pomiaru prędkości znajduje się tutaj.

źródło: Canard
Trwa ładowanie komentarzy...