Orkan Barbara sieje spustoszenie, ale są tacy, którzy się cieszą. Polskie wiatraki właśnie pobiły rekord

123rf.com/Janis Smits/zdjęcie seryjne
Poniedziałek 26. grudnia zapisze się złotymi zgłoskami w historii polskiej energetyki. Dzięki orkanowi Barbara, wiatraki dostarczyły rekordową ilość energii. Farmy wiatrowe zapewniły aż 1/3 zapotrzebowania na energię w Polsce, wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Rekordowy wynik to zasługa szalejącego nad Polską orkanu Barbara. Jak podaje portal wysokienapiecie.pl, wiatr wiejący z prędkością do 120 km/h dostarczał o godz. 20.00 polskim elektrowniom wiatrowym 4,9 GW mocy. Stanowi to 86 proc. ich zdolności produkcyjnych.

W połączeniu z niskim zużyciem energii polskich odbiorców pozwoliło to na zaspokojenie 34 proc. zapotrzebowania – to najlepszy wynik w historii naszego kraju. Wykorzystanie odnawialnego źródła energii przełożyło się również na zmniejszenie cen prądu. Na Towarowej Giełdzie Energii wahają się w zależności od pory dnia od 130 do 320 zł za MWh. Wzrost energii pozyskiwanej z wiatraków spowodował jednak, że spadły do poziomu 70-100 zł za MWh.

Dla przeciętnego konsumenta jest to jednak raczej łyżka miodu w beczce dziegciu. Już w pierwszych godzinach występowania orkanu Straż Pożarna musiała interweniować 400 razy, a mieszkańcy wielu pomorskich miejscowości zgłaszali przerwy w dostawach prądu.


źródło: wysokienapiecie.pl

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...